26 grudnia w Kościele katolickim obchodzony jest dzień św. Szczepana . Święto ustanowione na pamiątkę pierwszego chrześcijańskiego męczennika Szczepana . To drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
W Kościołach wschodnich dzień św. Szczepana obchodzony jest 27 grudnia, zaś Kościół prawosławny obchodzi to święto 27 grudnia wg kalendarza juliańskiego — czyli 9 stycznia wg kalendarza gregoriańskiego, którym posługujemy się na co dzień. Oprócz tego Cerkiew wspomina św. Szczepana jeszcze trzykrotnie — 17 stycznia, 15 sierpnia i 28 września.
Kim był św. Szczepan?
Jego kazania sprawiły, że naraził się starszyźnie żydowskiej, która podburzyła lud, przedstawiając w Sanhedrynie fałszywych świadków i oskarżając Szczepana o bluźnierstwo przeciw Świątyni i Prawu. Po rozprawie tłum wywlókł młodego diakona za miasto i tam, w pobliżu Bramy Damasceńskiej, ukamienował za wiarę. Stąd katolicy we wspomnienie tego świętego modlą się za chrześcijan prześladowanych na całym świecie.
Dopiero w 415 r. św. Lucjan miał sen, w którym ukazał mu się Gamaliel — nauczyciel św. Pawła — i wskazał miejsce pochowania Szczepana w Kifaz-Gamla. W miejscu tym biskup Jerozolimy Jan wystawił murowaną bazylikę, a drugą w miejscu, gdzie św. Szczepan miał być ukamienowany. Później szczątki świętego znalazły się w Konstantynopolu, a w 560 r. dotarły do Rzymu, gdzie umieszczono je w bazylice św. Wawrzyńca za Murami.
Katolicy mają obowiązek uczestnictwa w mszy świętej w dniu Bożego Narodzenia — 25 grudnia. Uroczystość Narodzenia Pańskiego to jedno z największych świąt. W drugi dzień świąt obecność w kościele nie jest obowiązkowa — nie jest to święto “nakazane”. Nie zmienia to faktu, że również tego dnia wielu katolików bierze udział w Eucharystii.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis