Wspomnienie świętego Walentego 14 lutego – historia i ciekawa tradycja walentynek.

W dniu dzisiejszym cały świat współczesnej cywilizacji, od wschodu po daleki zachód świętuje dzień zakochanych, któremu patronuje święty Walenty. Wielu z nas buntuje się przeciwko nowej tradycji podnosząc ,że w Polsce mamy swoje święta i dni , które pięknie nawiązują do tradycji. Przyjrzyjmy sie jednak skąd się bierze dzień walentynek? ale zanim przyjrzyjmy się najpierw samemu patronowi . Św. Walenty, patron Dnia Zakochanych, to postać dość zagadkowa.  Był biskupem Terni pod Rzymem. Za czasów cesarza Klaudiusza II Gota (ok. 269 r.) poniósł śmierć męczeńską.

Tradycja wczesnochrześcijańska podaje,  że św. Walenty zajął się popieraniem zakochanych jeszcze za  życia, kiedy wystąpił przeciwko edyktowi cesarza, zakazującemu zawierania małżeństw. Cesarz Klaudiusz II Gocki z rozczarowaniem zauważył, że żonaci mężczyźni chętniej zostają w domach, zamiast ochoczo uczestniczyć w wojnach i dzielnie walczyć za Rzym. Św. Walenty zignorował ów zakaz i w tajemnicy udzielał ślubów młodym, zakochanym parom. Niestety, sekret się wydał, a Święty został pojmany, wtrącony do więzienia, a następnie stracony.
Według drugiej wersji okoliczności śmierci św. Walentego były zgoła inne: jako człowiek świątobliwy Biskup Terni w III wieku został obdarzony przez Boga niezwykłą mocą uzdrawiania. Wieść o tym dotarła do rzymskiego filozofa Kratona, którego syn był ciężko chory na padaczkę i czekało go życie pełne cierpienia. Św. Walenty zgodził się pomóc rodzinie Kratona pod warunkiem, że ten się nawróci. I rzeczywiście, przekonany cudem dokonanym przez Świętego, Filozof ochrzcił się, a wraz z nim jego bliscy i uczniowie. Niechętnie jednak przyjął to senat rzymski – uznano św. Walentego za osobę niebezpieczną dla państwa, aresztowano go i skazano na śmierć. Tak więc świety Walenty patronuje zarówno zakochanym jak i chorym psychicznie i nerwowo. Ikonografia przedstawia tego męczennika najczęściej w stroju kapłańskim, w momencie uzdrawiania chorego.

Walentynki ciągle podtrzymują pamięć o tym świętym bo zgodnie z kalendarzem liturgicznym w dniu dzisiejszym prym wiodą patroni Europy święci Cyryl i Metody.  Dawniej do kościołów, gdzie znajdował się ołtarz z wizerunkiem świetego Walentego , 14 lutego matki przynosiły chore dzieci, aby za jego wstawiennictwem uprosić Boga o zdrowie dla dziecka. Najczęściej przynoszono dzieci chore na padaczkę lub przestraszone. Kapłan odprawiał w intencji osoby chorej Mszę św., następnie odczytywał fragment Ewangelii o uzdrowieniu przez Jezusa i kładąc Księgę Świętą na głowę chorego, udzielał błogosławieństwa. Po tych modlitwach wielu chorych, szczególnie dzieci, miało powracać szybko do zdrowia. Może warto w dniu 14 lutego przywrócić ten piękny zwyczaj pamiętając, iż św. Walenty to także patron chorych.

Walentynki jako święto popularność zdobyło sobie przede wszystkim w ciągu ostatnich lat i to do tego stopnia, że dzisiaj wielu ludzi, niezależnie od wieku, czeka na ten dzień, by serdeczniej niż na co dzień wyrazić uczucia do najbliższej osoby. Istnieje zwyczaj rozsyłania specjalnych kartek, tzw. walentynek – zwykle anonimowych, których motywem przewodnim są amorki, serca, kwiaty, czułe wyznania miłości. Powszechnym stało się także, iż tego dnia zakochani wręczają sobie kwiaty i upominki, które mają potwierdzać ich wzajemne uczucie. A zatem dla Was wszystkich dzisiaj rozsyłamy serduszka

 

 

 

 

 

 

 

a o godzinie 19.00 w kaplicy biskupiej będziemy się modlić za wszystkich zakochanych ale i chorych dotkniętych chorobą depresji i wszelkimi innymi chorobami nerwowymi i psychicznymi. Otaczamy w naszej modlitwie pamięcią również lekarzy psychiatrów.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.