Gromnica czyli “świeca od gromów”. Już sama jej nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z wyjątkową świecą. W świetle gromnicy nasi przodkowie widzieli ostatni ratunek przed śmiercią, a ustawiona w oknie podczas burzy miała zapewnić ochronę przed niszczącymi siłami natury. Co symbolizuje płomień gromnicy i skąd wzięło się święto Matki Bożej Gromnicznej?
Zazwyczaj gromnica wykonana z pszczelego wosku znajdowała się w każdym domu, każdego roku święcona w święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej.
Ja już wiemy sama świeca gromniczna to symbol. Ważny symbol i już nieco zapomniany. Kto z nas ma w domach świecę gromniczną? Kto się wybiera poświęcić ją w tym roku?
Gromnica od wieków towarzyszyła człowiekowi w najważniejszych momentach jego życia – podczas chrztu, pierwszej komunii, a także w momencie śmierci. Dziś zwyczaj ten zanika, a rodzice chrzestni i dzieci pierwszokomunijne trzymają w rękach białe świece, które nie mają nic wspólnego z gromnicami. Mimo to, w wielu regionach Polski, gromnica była stałym elementem “wyposażenia” każdego chrześcijańskiego domu.
Gromnica nie bez powodu kojarzy się ze śmiercią, szczególnym i często najtrudniejszym momentem w życiu człowieka. Zwyczaj wkładania gromnicy w dłonie zmarłego (świeca często była przytrzymywana przez osoby czuwające przy umierającym) stał się popularny w wielu rejonach Polski.
Gromnica to wyjątkowa świeca. Jej płomień od wieków symbolizuje Jezusa, który zwyciężył śmierć i pokonał szatana, a także Maryję – Matkę Boga i wszystkich ludzi. Chociaż z gromnicą związanych jest wiele zwyczajów, które mogą dzisiaj wydawać się dziwne lub wręcz magiczne, w nadziei płynącej z zapalonej gromnicy jest ukryta głębia. Blask świec od zawsze rozpraszał ciemność. Niech światło Jezusa Chrystusa, jego zbawczej mocy i zwycięstwa nad szatanem i śmiercią, towarzyszy nam jak najczęściej.
Nie zapominajmy o symbolice gromnicy. Nie wyrzucajmy tego zwyczaju chrześcijańskiego
z naszych domów.
Ks. Wojtek Grzesiak
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis