Pilna potrzeba w realizacji nowego modelu formacji w drodze do kapłanstwa

Zbliża się kolejny nowy rok formacji duchowej kandydatów do diakonatu i prezbiteriatu. W kontekście kryzysu powołań do kapłanstwa, który nie omija żadnej ze wspólnot katolickich, warto wsłuchać się w zachętę J.E. Ks. Biskupa Adama Rośka na temat nowej wizji formacji do kapłaństwa.

To na Biskupie diecezjalnym, Biskupie Kościoła spoczywa bezpośredni obowiązek troski o powołania i dobre przygotowanie kandydatów do kapłaństwa – podkreślał dzisiaj ks. Biskup .

W wielkich diecezjach obowiązek ten biskupi Ordynariusze cedują na Rektorów Seminarium Duchownego.

W Katolickim Kościele Narodowym Pierwszy Biskup Kościoła postanowił  osobiście sprawować nie tylko nadzór, ale i w pełni się zaangażować w przygotowania kandydatów do diakonatu i prezbiteratu .

Trzeba nam powrócić do źródeł, do modelu apostolskiego , kiedy nie było seminariów duchownych a Apostołowie przygotowywali kandydatów do kapłaństwa – podkreśla nasz Biskup.

Musimy zrobić wszystko aby w Kościele Chrystusowym pojawili się święci kapłani , gotowi na codzienne świadectwo wiary, gotowi  oddać życie dla Chrystusa. Kapłani, którzy żyjąc w rodzinach staną się prawdziwie świadkami świętości i miłości do Chrystusa, którzy będą żyć dla Chrystusa a nie z Chrystusa .

Kościół potrzebuje świętych i pokornych pasterzy –  biskupów , prezbiterów i diakonów  a nie  funkcjonariuszy instytucji kościelnych.  Potrzebuje pasterzy, którzy będą mocno zakotwiczeni w życiu wspólnoty, pracując na swoje utrzymanie wśród wiernych do których są posyłani, żyjąc i tworząc własne rodziny( model świętego Pawła Apostoła).

Seminaria w formie dwudziestowiecznej , jak widzimy nie odniosły oczekiwanego rezultatu. Często stawały się inkubatorem oddzielającym kandydatów do kapłaństwa od świata, od ich rodzin i bliskich. Zamiast integracji ze wspólnota rodzili się kapłani  tak często wyalienowani ze  współczesnego świata i problemów z którymi borykają się wierni.  Nie rozumiejący zupełnie problemów z którymi przychodzi się zmagać współczesnym rodzinom i wiernym. Trzeba to zmienić.

Kandydaci muszą dorastać na łonie swojej rodziny, w atmosferze ciepła i bliskości swoich rodzin i parafii a formacja musi przybrać model apostolski. Więcej świadectwa, więcej ewangelizacji, więcej wspólnej modlitwy . Więcej normalności a jak najmniej odosobnienia od “Bożego Stada”.

Bywa i tak ,że od mniejszych można się czegoś nauczyć, dlatego zachęcam do apostolskiego modelu również diecezje Kościoła Rzymskokatolickiego.  Pamiętajmy drodzy Bracia ,że biskup to ten na którym spoczywa obowiązek dbałości o Kościół i tę świętą sztafetę ewangelizacyjną . Z pokorą w sercu , idźmy drogą wskazaną nam przez Chrystusa i Apostołów.

Skoro model zaproponowany przez świetego Piusa X nie znajduje już zastosowania w dwudziestym pierwszym wieku , powróćmy do modelu świętego Pawła Apostoła.

Trzeba się modlić o świętych kapłanów ale i trzeba tych nowych kapłanów wychowywać , swoim przykładem , pokorą , pracowitością i miłością oraz entuzjazmem w głoszeniu Słowa Bożego.

Dlatego nie pozostanę biskupem siedzącym wygodnie na kanapie, ale będę Wam pomagał byście dobrze przygotowali się od strony intelektualnej, ale nade wszystko od strony duchowej . Bo dobry kapłan to święty kapłan – powiedział ks. biskup  .

W tym roku , podobnie jak w latach minionych wykłady będą się odbywały w systemie audiowizualnym  – zoom , dzięki czemu kandydaci będą mogli brać udział na żywo w spotkaniu z Księdzem Biskupem czy prowadzącymi zajęcia wykładowcami. Wykłady odbywają się w każdym tygodniu a nauka prowadzona jest w systemie zdalnym . Ta metoda prowadzona była już przed czasem pandemii również na innych uczelniach teologicznych w Polsce  i bardzo dobrze się sprawdza w zakresie intelektualnym. Spotkania formacyjne odbywać  się będą nadal w Kurii Biskupiej . Będę odbywały się cyklicznie, jak w latach minionych  . Na spotkania będą zapraszani nie tylko sami kandydaci ale rownież duchowi moderatorzy, których na nowy rok formacji wskaże  Pierwszy Biskup Kościoła.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.