84 rocznica wybuchu II wojny światowej 01 września 2023

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. Był to największy i najtragiczniejszy konflikt w dziejach. Aby upamiętnić 84. rocznicę wybuchu tej wojny, chcielibyśmy zachować relacje świadków historii.

 A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa! – tak brzmiał komunikat odczytany 1 września w Polskim Radiu przez Józefa Małgorzewskiego, spikera Polskiego Radia.

Jak ciężki dla Polaków były pierwsze dni wojny, obrazują wspomnienia prof. Wiktora Wąsika, historyka filozofii i pedagogiki. – W czasie gwałtownej strzelaniny, a trwało to całymi godzinami, staliśmy troje obok siebie, trzymając się za szyję, bezbronni, pocieszając się wzajemnie i zachęcając do wytrwania. Trudno zapomnieć te straszne godziny, kiedy w powietrzu było słychać warkot aeroplanów, przeraźliwy poświst zrzucanych z nich bomb w najbliższej okolicy, a jednocześnie grzmot artyleryjskich pocisków, które przelatywały nad naszą willą – tak próbę przeżycia wojny w Warszawie opisywał w swoim pamiętniku prof. Wąsik.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.