Potrzeba synodu ekumenicznego

Na potrzebę spotkania chrześcijan różnych wyznań w ramach swoistego procesu synodalnego, który gromadziłby nie tylko katolików wskazał przemawiając dziś w auli synodalnej przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, brat Alois. Był on jednym z gości zaproszonych do Watykanu na uroczystość otwarcia Synodu o synodalności.

Brat Alois przypomniał, że wszystkich chrześcijan łączy chrzest i Pismo Święte, w komunii, która jest jeszcze niedoskonała, ale bardzo realna, nawet jeśli pytania teologiczne pozostają bez odpowiedzi. Zaznaczył, że wszyscy niesiemy skarby w naczyniach glinianych, a także w Kościele katolickim istnieje duża rozbieżność opinii. Będą one o tyle owocne, o ile jednocześnie trwać będzie poszukiwanie jedności, aby posilić dialog, który dokonuje pojednania. Zachęcił do zwołania wielkiego zgromadzenia ekumenicznego, z udziałem chrześcijan różnych wyznań. Podkreślił konieczność powiązania takiego procesu synodalnego z chwilami milczenia i modlitwy, aby świętować już osiągniętą jedność i uczynić ją widzialną. „Takie spotkanie tutaj w Rzymie, a jednocześnie na świecie, miałoby w swoim sercu skromną celebrację, skoncentrowaną na słuchaniu Słowa Bożego z długą chwilą ciszy, i modlitwą o pokój. Czy młodzi mogli by być w nim animatorami celebracji, które następnie byłyby kontynuowane w międzywyznaniowej wymianie opinii? Odkryjemy wówczas, że będąc zjednoczonymi w Chrystusie, staniemy się budowniczymi pokoju” – przekonywał brat Alois.

Przeor Taizé powołał się na doświadczenia tej wspólnoty monastycznej, które zachęciły go do złożenia takiej propozycji. Przypomniał, że jej członkowie należą do różnych wyznań, a od 60 lat przyjmują młodych ludzi z różnych Kościołów lub po prostu poszukujących sensu życia. „Dalecy od porozumienia w sprawie najmniejszego wspólnego mianownika, jesteśmy nieustannie zachęcani do sięgania do źródła Ewangelii, do Chrystusa zmartwychwstałego, który przez Ducha Świętego prowadzi nas razem do Ojca, Ojca wszystkich ludzi bez wyjątku” – powiedział w auli synodalnej brat Alois.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.