Komunikat

Najmilsi w Chrystusie Panu Siostry i Bracia

Już za kilkadziesiąt godzin przyjdzie nam przeżywać uroczystość Wszystkich Świętych oraz wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Tegoroczny dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przeżywać będziemy w specyficznych warunkach obostrzeń epidemiologicznych i jakże bardzo atakującej pandemii.

To już kolejne ważne duchowe przeżycia, które Opatrzność nakazuje nam doświadczyć inaczej niż wszystkie wcześniejsze. Tradycyjnie to właśnie w tych godzinach udawaliśmy się na groby naszych bliskich by zamanifestować naszą modlitewną pamięć oraz miłość, która nie zna granicy śmierci.  W tym roku musimy jednak, dla dobra innych, ale również naszego własnego, podejmować trudne decyzje o pozostaniu w domu. To jedyna droga by pomóc zatrzymać rozprzestrzeniającą się w tak ogromnym tempie zarazę covid – 19, by uratować być może zdrowie czy życie tych z którymi spotkalibyśmy się na cmentarzach, przy grobach bliskich.

Proszę by w tym roku przeżywać te święta inaczej – bezpieczniej. Nawiedzajmy groby bliskich , rozkładając tę duchową wizytę na cały miesiąc listopad, jeżeli rozwój pandemii i przepisy z tym związane ,  nam na to pozwolą. Zachęcam już dzisiaj, aby przeżywać duchowe spotkania z naszymi bliskimi , których doczesne szczątki pragnęliśmy nawiedzać na cmentarzach.

Modląc się w ich intencji w domu, podczas nabożeństw i Mszy Świętej transmitowanej na żywo , będziecie mogli również uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko wykluczycie wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i wzbudzicie w duszy intencję – że kiedy to tylko będzie możliwe – spełnicie trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia święta sakramentalna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Osoby, pragnąc uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny w swoim domu (na przykład Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu); przeżyć medytację nad fragmentem Ewangelii. Można również wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.

Drodzy Bracia Kapłani

Zachęcam Was byście mimo tych nowych obostrzeń , sprawowali świętą Eucharystię bez fizycznego udziału wiernych , dając jednocześnie możliwość uczestniczenia w Mszy świętej w systemie online. Proszę `was byście w akcie dziękczynienia po każdej Mszy świętej oczekiwali na wiernych, których zapraszajcie by pojedynczo przychodzili przyjąć Komunię Świętą sakramentalną.

Siostry i Bracia

Zostańcie w domu. Obecna sytuacja jest po wielokroć bardziej niebezpieczna od tej, którą przeżyliśmy w marcu, kwietniu i maju. Kierujmy się rozsądkiem i miłością bliźniego.

Polecając w modlitwie Miłosiernemu Bogu zmarłe Duchowieństwo oraz Wiernych, wszystkim Wam z serca błogosławię

                   Biskup Adam Rosiek

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.