Zamordowano ponad 40 osób w tym biskupa i kapłana

W centrum uwagi życia Kościoła

Nasze fascynacje Jezusem

Fascynacja Jezusem jako cudotwórcą, a nie jako pokazującym najlepszą drogę Mistrzem – Zbawicielem – Bogiem Miłosiernym , jest aktualna także dziś. To przejaw naszej ludzkiej krótkowzroczności. Ważne by zaspokoić swoje potrzeby, by mieć co do [czytaj więcej...]

Ponad 40 chrześcijan, w tym biskup i ksiądz, zginęło w ataku na katolicką katedrę i pobliski obóz dla uchodźców w Republice Środkowoafrykańskiej.Jak donoszą agencje  , partyzanci 15 listopada zaatakowali katedrę w Alindao i przyległy do ​​niej kompleks, w którym utworzono obóz dla osób wysiedlonych w wyniku wcześniejszej przemocy . „Oczekuje się, że liczba ofiar wzrośnie, gdy siły ONZ przesieją resztki obozu, co według doniesień świadków zostało całkowicie zrównane z ziemią”, powiedział magazyn.

„Do tej pory policzyliśmy 42 zwłoki, ale wciąż szukamy innych”, powiedział Etienne Godenaha, prawodawcy Alindao, dwa dni po ataku. „Obóz został spalony na ziemię, a ludzie uciekli w busz i do innych obozów [przesiedleńców wewnętrznych] w mieście”.

Wśród zmarłych był biskup Blaise Mada, wikariusz generalny diecezji Alindao oraz ks. Celestine Ngoumbango, proboszcz z wioski Mingala. Według świadków biskup Mada został zastrzelony podczas napadu na rezydencję biskupa, gdzie schronił się wraz z innymi próbującymi uciec bandytom. Zwęglone szczątki ojca Ngoumbango zostały odkryte następnego dnia po ataku, jak donosi Ameryka.

Wiele przesiedleńców zostało spalonych żywcem w swoich namiotach podczas ataku, podały źródła w Alindao, mieście położonym około 180 mil na wschód od stolicy Bangi, watykańskim News. W Internecie krążyły makabryczne obrazy zwęglonych zwłok.

„Z żalem dowiedziałem się o masakrze, która miała miejsce dwa dni temu w obozie dla przesiedleńców w Republice Środkowoafrykańskiej, w którym również zabito dwóch księży” – powiedział papież Franciszek tłumom zgromadzonym na placu św. Piotra na modlitwie Angelus w niedzielę. „Módlmy się za zmarłych i za rannych i módlmy się, aby przemoc ustała w tym ukochanym kraju, który bardzo potrzebuje pokoju”.

Papież Franciszek odwiedził Republikę Środkowoafrykańską podczas podróży do Afryki w 2015 r. I wezwał przywódców tego kraju do pracy na rzecz pokoju i pojednania.

Republika Środkowoafrykańska trwa od zawirowań od 2012 roku, kiedy to głównie muzułmańscy buntownicy Seleka usunęli prezydenta Francoisa Bozizé i przejęli władzę poprzez kampanię przemocy i terroru. Pod koniec 2013 r. Chrześcijańskie i animistyczne bojówki zwane antybalakami zaczęły organizować kontrataki, a według doniesień Human Rights Watch zarówno Seleka, jak i antybalaka są zamieszani w powszechne okrucieństwa wobec ludności cywilnej .

Jak zauważają agencję  wiele kościołów katolickich w kraju zapewnia schronienie muzułmanom i chrześcijanom uciekającym przed przemocą . W diecezji Bangassou, około 140 mil na wschód od Alindao, kilka instytucji katolickich przyjęło wysiedlonych muzułmanów, którzy stają w obliczu przemocy z powodu anty-balaki:

Antybalaka zabił ponad 100 muzułmanów w Bangassou w maju 2017 r., Zanim interweniowali siły pokojowe ONZ, i od tego czasu w Petit Seminaire Saint Louis mieszka około 1600 przesiedlonych muzułmanów. Kolejne 2000 muzułmanów schroniło się w katedrze St. Peter Claver w Bangassou.

„Od czasu rozpadu rządu centralnego chrześcijańska i muzułmańska milicja od lat angażuje się w brutalną przemoc społeczną w kraju”, powiedziała Ameryka.

Według danych ocalałych z masakry z zeszłego tygodnia atak został zorganizowany przez byłych rebeliantów Seleka z UPC, Unité pour la Paix en Centrafrique, milicji dowodzonej przez generała Ali Darassę, przywódcę grupy etnicznej Peul, według Ameryki. „Peul (znany jako Fulani w innych narodach afrykańskich) to przede wszystkim pasterze, którzy od dawna są w konflikcie z chrześcijańskimi wieśniakami w Republice Środkowoafrykańskiej. Atak na katedrę był zemstą za zabicie muzułmanów poprzedniego dnia przez antybalakę” magazyn powiedział.

Wkroczył również Międzynarodowy Trybunał Karny, aw sobotę MTK aresztował pierwszego podejrzanego w areszcie śledczym w sprawie poważnych przestępstw popełnionych od 2012 r. Alfred Yékatom, lider antybalaki, oskarżony o przestępstwa popełnione między grudniem 2013 r. A sierpniem 2014 w Bangui, stolicy kraju i innych miejscach w Republice Środkowoafrykańskiej, został aresztowany. W 2016 r. Yékatom, znany jako „Rombhot”, został wybrany do parlamentu reprezentującego Mbaiki.

„Aresztowanie Yékatom jest pożądanym krokiem, oferując Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu nową szansę na wymierzenie sprawiedliwości za zbrodnie popełnione w tym kraju” – powiedziała Elise Keppler, zastępca międzynarodowego dyrektora wymiaru sprawiedliwości w Human Rights Watch. „Ofiary w Republice Środkowoafrykańskiej chcą i zasługują na to, by sprawcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności.”

Yékatom jest oskarżany przez MTK o przestępstwa przeciwko ludzkości, w tym morderstwa, deportacje, uwięzienie, tortury, prześladowania, wymuszone zaginięcia i inne nieludzkie czyny. Jest także oskarżony o zbrodnie wojenne, w tym morderstwa, tortury i okrutne traktowanie, okaleczanie, umyślne ataki na ludność cywilną, przymusową rekrutację dzieci i wysiedlenie ludności cywilnej.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.