Jedenasta rocznica wyboru na stolicę Piotrową Jego Świątobliwości Papieża Franciszka

W centrum uwagi życia Kościoła

Spotkałem świętego

Przestałem czuć swoje ciało. Nie wiedziałem, czy stoję, czy siedzę, leżę czy klęczę. Nic nie czułem. Wszystkie moje zmysły przestały działać. Znalazłem się w środku ogromnego światła.   W naszych głowach zawsze mamy bardzo dużo [czytaj więcej...]
Nie ma idealnego kościoła. O czym przekonujemy się boleśnie od kilku lat. Wkładano nam do głów idealistyczny obraz instytucji kościoła katolickiego. Takim nie był.
Ta wizja przegrała.
“Wierze w Jeden, Święty, Powszechny i Apostolski Kościół” jaki wyznajemy w wyznaniu wiary to nie wiara w instytucję – to WSPÓLNOTA, która realizuje się w kościele instytucji.
To wspólnota także i nasza – Katolickiego Kościoła Narodowego – także nie idealna i nie doskonała. Wspólnota, której zasadą jest trwanie w katolickiej wierze, w jedności z Następcą Świętego Piotra, wspólnota żyjąca według modelu jako zarysował Św. Paweł Apostoł w swoich listach, wspólnota jedności i ciągłości Sakramentów w “nakładaniu rąk”.
Dzisiaj obchodzimy
11 rocznicę wyboru papieża Franciszka – pontyfikatu trudnego. Pontyfikatu naznaczonego wieloma napięciami, pontyfikatu, który nie dał sobie rady z wojną na Ukrainie. Wszak pontyfikatu kolejnego Następcy Pierwszego Apostoła wśród równych – Rybaka z Galilei – Świętego Piotra.
Z deklaracji Dominus Iesus 17
“Istnieje zatem jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z nim. ‼Kościoły, które nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia, są prawdziwymi Kościołami partykularnymi. Dlatego także w tych Kościołach jest obecny i działa Kościół Chrystusowy, chociaż brak im pełnej komunii z Kościołem katolickim, jako że nie uznają katolickiej nauki o prymacie, który Biskup Rzymu posiada obiektywnie z ustanowienia Bożego i sprawuje nad całym Kościołem‼
Ks. Wojciech Grzesiak
Post Scriptum
Ten dzień byl dla mnie wielkim znakiem przemiany w Chrystusowym Kościele. Mimo ,że nie rozumiemy Franciszka w wielu Jego zachowaniach to z pewnością historia spojrzy na Niego jako wielkiego reformatora w strukturach ludzkich Kosciola Chrystusowego . mam w pamięci chwile kiedy spotkaliśmy się, kiedy spojrzeliśmy sobie w oczy. To są oczy Człowieka Bożego, który podobnie jak Piotr i wielu, wielu innych popelnia bledy i upada. Możemy Mu pomóc naszym zaangażowaniem i modlitwą do której zachęcam szczególnie dzisiaj .
Biskup Adam Rosiek
Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.