Uroczysta Msza Święta z Sanktuarium Matki Bożej Florenckiej we Florencji

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromi, pokornie prosimy. A Ty Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła.

Rozważanie o Archaniołach

Była noc. Gwiazdy zagęściły niebo. Cisza spowiła już małe miasteczko, należące do starożytnej Frygii, regionu, który dzisiaj znajduje się w Turcji.

W jednym z domów właśnie położył się spać człowiek, mężczyzna w średnim wieku. Niełatwo mu przychodziło zasypiać od czasu, kiedy na świat przyszła ich wymarzona córka.

Była głuchoniema. Ojciec nie mógł się pogodzić, dlaczego choroba dotknęła akurat ich dziecko. Ta noc zmieniła jednak wszystko.

Wszystko przez sen ojca, w którym usłyszał głos anioła.
„Jeśli chcesz, by Twoja córka odzyskała dar mowy, niech napije się wody ze źródła” powiedział mu anioł  we śnie.
Ojciec znał źródło. Znajdowało się kilkadziesiąt kroków od domu. Tak jak Wasza studnia przy sanktuarium

„Kto ty jesteś?” zapytał ojciec.
„Ja jestem święty wódz wojska niebieskiego”.
Ojciec nie zrozumiał. Był poganinem.
„Kto ty jesteś?” zapytał ponownie.
„Jestem Michał Archanioł”.

Wtedy się obudził. Nie rozumiał za wiele. Wiedział tylko jedno. Trzeba pójść z córką do źródła. Tej samej nocy wziął dziecko do źródła. I tej samej nocy córka zaczęła mówić.
Potem przyszło nawrócenie ojca. Chrzest rodziców i dzieci. Tłumy, które zaczęły przychodzić do cudownego źródła i kościół, który rodzice cudownie uzdrowionej dziewczynki zbudowali za własne pieniądze, by Bogu podziękować za cud.

 

Czcigodni Księża, Drogie Siostry i Bracia ,

Przed kilkoma laty otrzymałem w prezencie małą figurkę świętego Michała Archanioła, którą przywieziono mi z tego niezwykłego miejsca we Włoszech, w którym zgodnie z tradycją to On sam, Michał Archanioł wzniósł ołtarz i świątynię. Kilka tygodni później podczas kolejnej pielgrzymki do Medjugorie otrzymałem w darze piękną figurę Maryi, która stanęła w naszej kaplicy biskupiej.  Przy tej figurze ustawiłem tę małą figurkę Michała Archanioła. Kilkanaście dni później usłyszeliśmy wielki rumor w kaplicy. Poszedłem zaniepokojony i zainteresowany co się stało. W kaplicy nie było nikogo, drzwi i okna były zamknięte, natomiast figurka Maryi leżała u stop ołtarzyka a Jej cudownego oblicza strzegł święty Michał Archanioł, którego ta mała figurka spadając ochroniła wizerunek Matki Najświętszej przed rozbiciem. To był kolejny znak od Boga, kolejny znak, że powinniśmy po stu latach wrócić w świątyniach i kościołach do modlitwy wstawienniczej za przyczyną świętego Michała Archanioła.

 

On został posłany przez Boga by strzegł. Strzegł nie tylko nas ale i tego co najświętsze w życiu człowieka od wszelkich ataków złego ducha. Modlimy się każdego dnia na zakończenie każdej Mszy świętej tą właśnie piękną modlitwą, którą podarował Kościołowi papież Leon XIII mający wizję. Po tym ważnym duchowym widzeniu na klęczkach ułożył tę modlitwę zalecając by we wszystkich świątyniach świata, na zakończenie Mszy świętej polecać Kościół i wszystkich ludzi opiece świętego Michała Archanioła Księcia i wodza niebieskich zastępów.

Modlimy się tą modlitwą , kończąc każdą Eucharystię  w naszej wspólnocie. Ale też w tej uroczystej chwili prosić Was byście odmawiając ją zachowali tę właściwą co do treści formę która została zatwierdzona wcześniej.

 

Święty Michale Archaniele, bron nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom zlego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromi, pokornie prosimy. A Ty Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła.

Siostry i Bracia

Przyjrzyjmy się bliżej postaciom świętych Archaniołów, których figury dzisiaj pobłogosławione stanęły w głównym ołtarzu, aby na wieki być z Wami, kiedy tutaj będziecie wraz z Maryją i świętym Charbelem adorować Boga.

O Archaniołach wiemy troszkę mniej , dlatego pozwólcie na kilka uwag.

 

Michała Archanioła zaledwie czterokrotnie wspomina się w Piśmie świętym . Sporo wiedzy o tym Księciu zastępów Anielskich czerpiemy z objawień a szczególnie z tego w
Monte Gargano we Włoszech. Gdzie u wejściu do groty widnieje napis : “To jest na całym świecie najsłynniejsze miejsce, gdzie 16 razy raczył objawić się śmiertelnym. Tu jest ta święta skała, gdzie stanęły jego stopy. Stopy św. Michała”.

Relikwię tej skały ofiarowałem Wam przed dwoma laty, by i tego miejsca, świętego miejsca strzegł święty Michał Archanioł.

Ale dzisiaj czcimy w tym świętym sanktuarium i witamy nie tylko archanioła Michała ale witamy również dwóch pozostałych, archanioła Gabriela i archanioła Rafała.

 

Jakże to niezwykle rzadkie przypadki by w jednym miejscu znajdowali się wszyscy trzej archaniołowie. Wiemy, że mają strzec tego świętego miejsca. Wiemy, że mają również adorować wraz z Maryją Majestat Boga, ale też przepełnieni wiarą wierzymy, że Bóg posyła ich do nas by również strzegli nas, wszystkich tych którzy znajdą się w tym świętym miejscu. Każdy z Archaniołów ma swoje zadanie powierzone przez Boga, które z miłością wypełnia . Ich posłannictwo zostało ukryte w ich imionach.

 

Michał to imię, które znamy z Biblii, napisanej w jęz. hebrajskim, gdzie polskie Michał a hebrajskie Mika-el znaczy: „Któż jak Bóg?”

I to jest to pierwsze przeslanie, które w dzisiejszym uroczystym dniu kieruje poprzez świętego Michała Archanioła do nas Bóg.

Czy my, ludzie dwudziestego pierwszego wieku  naprawdę wierzymy, że Bóg jest najważniejszy na świecie?

„Któż jak Bóg?”

Czy ty wierzysz, że nawet twoja kariera, dążenie do majątku, sławy, że to wszystko nie jest aż tak ważne jak Pan Bóg?”

Czy ty wierzysz, że lepiej być może uboższym, może cichym i spokojnym, może być lepiej osobą która jest blisko Boga, niż tym, co o Bogu natychmiast zapomni byleby tylko znaleźć karierę , przystojnego partnera, bo małżeństwo to relikt przeszłości  dzisiaj tak wielu niepotrzebny.

Czy Ty wierzysz, że lepiej być uczciwym bezrobotnym niż takim, co Boga zapomni byleby innych oszukać, by donieść fałszywie na kogoś byle złapać lepszą pracę i pieniądze?

Czy ty wierzysz, że bez Boga ani do piroga a z Bogiem nawet na krzyż?
Święty Michał Archanioł będąc tutaj, będzie nam o tym zawsze przypominał. Któż jak Bóg, woła swoim imieniem. To jest Jego zadanie by nas strzec od wszelkich zasadzek złego ducha, ale i przypominać byśmy się w tym wirze świata nie zagubili się i nie odeszli od Boga. Któż jest ważniejszy w naszym życiu ponad Boga ?

Bez Boga nasze życie jest tylko prochem i niczym.

 

Archanioł Gabriel. Tak bardzo lubimy tych którzy przynoszą nam dobre wiadomości. To może być listonosz, może ktoś z profilu na FB, może ktoś bliski, może lekarz czy pielęgniarka. Każdy z nas świadomie czy podświadomie najbardziej oczekuje by usłyszeć dobrą wiadomość.

Gabriel jest posłańcem Bożym by te dobre wiadomości nieść człowiekowi. Kiedy więc staniesz tutaj, w tym świętym miejscu wsłuchaj się w niezwykłą duchową przestrzeń, z której dochodzą głosy z nieba.

Wsłuchaj się , jak Maryja . Bo i Tobie Gabriel przyniesie wiadomość od Boga.

Czy jednak będziesz gotowy by odpowiedzieć na nią tak jak odpowiedziała Maryja , całym swoim życiem.

Czy jesteś gotowy na swoje życiowe: fiat  –  Niech się stanie Boże, niech Twoja wola wypełnia moje życie ?

Czy jesteś w stanie przyjąć wole Bożą nie jak wyrok, ale jak wielki dar, tak jak przyjęła ją Maryja przyjmując od Gabriela, który zwiastował Jej , że zostanie Matką Syna Bożego ?

Gabri – el to mąż Boży. On jest posłany by zwiastować światu wolę Boga, by przepowiadać Jego wielką miłość i prowadzić człowieka do Boga. To On również jest tym, który podtrzymuje nas w chwilach zwątpienia i rozterek życiowych.

To poprzez Jego usta Pan Bóg najczęściej wypowiada do nas słowa: nie boj się , nie lękaj się . Nie bój się Maryjo… Nie lękaj się przyjąć swojej małżonki, bo dziecię które poczęła jest Synem Bożym.

 

Archanioł Rafał , chyba najmniej nam znany . Posłany Jest prze Boga jako ten który niesie nam ulgę, który nas uzdrawia. Jego imię (po hebrajsku Rafa-El) można przetłumaczyć jako „Bóg uzdrawia”.

Archanioł Rafał jest więc posłany do nas jako uzdrowiciel, który mocą Boga dokonuje uzdrowień na duszy i na ciele.

Piękną historię o Jego posłannictwie odnajdziemy w księdze Tobiasza, ale również w Ewangelii, kiedy wejdziemy wraz z Jezusem do świątyni Jerozolimskiej do jej krużganków i dojdziemy do sadzawki  bethezda.  To właśnie Rafał, który według wierzeń ludu wybranego, zstępował i poruszał wodę w sadzawce Bethezda (J 5, 1-4), i w tym momencie kto dotknął tej wody prosząc o uzdrowienie otrzymywał łaskę zdrowia.

 

Siostry i Bracia

 

Zechciejmy, wychodząc z tego sanktuarium, wyjść umocnieni wiarą i wielką opieką Boga, który przysłał do tego świętego miejsca swych Archaniołów by nas strzegli, napominali niosąc Nowinę Bożą i uzdrawiali łaską otrzymaną od Boga.
Niech więc nasza wiara i pomoc świętych Archaniołów wznosi nas na wyżyny nieba byśmy i my wszyscy kiedyś wspólnie spotkali się z Maryją , naszymi świętymi Patronami , strzeżeni obecnością świętych Archaniołów.

Bp Adam Rosiek

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.