Miłosierdzie Boże jest naszym wyzwoleniem i szczęściem

„Żyjemy miłosierdziem i nie możemy sobie pozwolić, aby być bez miłosierdzia: to powietrze do oddychania” – powiedział Papież Franciszek podczas audiencji ogólnej. Odbyła się ona bez udziału wiernych w bibliotece Pałacu Apostolskiego i była transmitowana na cały świat za pośrednictwem mediów watykańskich. Katecheza odnosiła się do piątego błogosławieństwa z Kazania na Górze: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. To jedyne na liście błogosławieństw, w którym przyczyna i owoc ze sobą korespondują.

Ojciec Święty zauważył, że temat ten przewija się w całej Ewangelii. Miłosierdzie jest samym sercem Boga. Okazywanie go dla niektórych wydaje się górą nie do zdobycia – ogromnym wysiłkiem. Trzeba jednak odwrócić perspektywę. Sami nie jesteśmy w stanie być miłosierni, potrzebujemy łaski od Boga, o którą należy prosić. Jeśli w modlitwie „Ojcze nasz” prosimy o darowanie długów, to znaczy, że jesteśmy dłużnikami i potrzebujemy miłosierdzia. Wszyscy mamy w życiu „deficyt”, nie jesteśmy tacy, jacy powinniśmy być. Ale właśnie to ubóstwo staje się siłą pozwalającą przebaczać.

prosić o przebaczenie i okazywać przebaczenie

„Każdy musi pamiętać, że potrzebuje przebaczenia oraz powinien okazywać przebaczenie, a także potrzebuje cierpliwości; oto tajemnica miłosierdzia: przebaczając drugiemu otrzymujemy przebaczenie. Zatem Bóg nas uprzedza i przebacza nam jako pierwszy (por. Rz 5, 8). Otrzymując Jego przebaczenie, stajemy się zdolni, by przebaczyć innym – podkreślił Papież. Tak więc nasza nędza i brak sprawiedliwości stają się okazją do otwarcia się na królestwo niebieskie, na większą miarę, miarę Boga, która jest miłosierdziem.“

Franciszek zwrócił uwagę, że otwierając się coraz bardziej na miłość Ojca, sami stajemy się zdolni do miłowania. Miłosierdzie jest centrum życia chrześcijańskiego. Ono jest najpiękniejszym owocem miłości.

Papież – miłosierdzie jest centrum orędzia Ewangelii

„Przypominam sobie, że ten temat został wybrany przeze mnie począwszy od pierwszej modlitwy Anioł Pański, którą odmawiałem jako Papież: miłosierdzie. To bardzo odcisnęło się we mnie, jako orędzie, które jako Papież muszę zawsze przekazywać, orędzie, które powinno być głoszone każdego dnia: miłosierdzie –zaznaczył Ojciec Święty. Przypominam sobie, że przyjąłem tego dnia również postawę trochę «mało skromną» podejmując reklamę zaledwie opublikowanej książki na temat miłosierdzia kard. Kaspera. I tamtego dnia poczułem bardzo mocno, że to orędzie muszę przekazywać jako Biskup Rzymu: miłosierdzie, miłosierdzie i przebaczenie.“

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.