Księża, którzy krzywdzą dzieci, to narzędzia szatana

Papież Franciszek zapewnił w niedzielę, że każdy przypadek pedofilii w Kościele zostanie potraktowany z najwyższą powagą. Zamykając czterodniowy szczyt w Watykanie na temat ochrony nieletnich oświadczył, że sprawcy “zdradzili i spoliczkowali” Boga. W przemówieniu wygłoszonym do uczestników szczytu – przewodniczących episkopatów z całego świata Franciszek oświadczył, że “nieludzkość” pedofilii na poziomie światowym staje się “jeszcze poważniejsza i bardziej skandaliczna w Kościele, ponieważ jest sprzeczna z jego autorytetem moralnym i wiarygodnością etyczną”.

“W wykorzystywaniu widzimy rękę zła” “Dokumenty dotyczące pedofilii były niszczone” Osoba konsekrowana, wybrana przez Boga, by prowadzić dusze do zbawienia, poddaje się swojej ludzkiej słabości, czy też chorobie, stając się w ten sposób narzędziem szatana. W wykorzystywaniu widzimy rękę zła, która nie oszczędza nawet niewinności dzieci – mówił papież.

Pokornie i odważnie musimy uznać, że mamy do czynienia z tajemnicą zła, które zawzięcie atakuje najsłabszych, ponieważ są oni obrazem Jezusa. Dlatego właśnie wzrosła obecnie w Kościele świadomość, że trzeba nie tylko powstrzymać najpoważniejsze nadużycia środkami dyscyplinarnymi oraz procesami cywilnymi i kanonicznymi, ale także zdecydowanie zmierzyć się z tym zjawiskiem zarówno w Kościele, jak i poza nim – powiedział Franciszek.

Jak zapewnił, Kościół “czuje się powołany do zwalczania tego zła, które dotyka centrum jego misji: głoszenia Ewangelii maluczkim i ochrony ich przed żarłocznymi wilkami”.

Papież: Kościół nigdy więcej nie ukryje pedofilii

 Chciałbym tutaj powtórzyć jednoznacznie: jeśli w Kościele wystąpiłby chociaż jeden przypadek wykorzystywania, który sam w sobie jest potwornością, to taki przypadek zostanie potraktowany z najwyższą powagą”- zapewnił Franciszek. Wyraził przekonanie, że w usprawiedliwionej złości ludzi “Kościół widzi odzwierciedlenie gniewu Boga, zdradzonego i spoliczkowanego przez nieuczciwe osoby konsekrowane”. Mówiąc o sprawach pedofilii papież zaznaczył, że dzieci znalazły w duchownych nie przewodników, ale “oprawców”.  Echo cichego krzyku dzieci wstrząśnie sercami znieczulonymi obłudą i władzą – powiedział. Dodał, że “mamy obowiązek uważnie słuchać tego stłumionego milczącego krzyku”.

Obiecał, że Kościół już nigdy więcej nie ukryje żadnego przypadku wykorzystywania.

“Powszechność tej plagi nie umniejsza jej potworności”

Trzeba powiedzieć jasno: powszechność tej plagi, potwierdzając jej powagę w naszych społeczeństwach, nie umniejsza jej potworności w obrębie Kościoła – oświadczył Franciszek.  Dopiero w okresie stosunkowo niedawnym stała się ona przedmiotem systematycznych badań, dzięki zmianie wrażliwości opinii publicznej w kwestii problemu w przeszłości, uznawanego za tabu – dodał.

Przywodzi mi to na myśl także okrutną praktykę religijną, rozpowszechnioną w przeszłości w niektórych kulturach, by składać ludzi – często dzieci – jako ofiary w obrzędach pogańskich – podkreślił papież. Zaznaczył, że także obecnie dostępne statystyki na temat nadużyć seksualnych wobec nieletnich, sporządzone przez różne organizacje i organy państwowe i międzynarodowe, w tym WHO, UNICEF, Interpol, Europol, “nie ukazują prawdziwej skali zjawiska, często niedocenianego, głównie dlatego, że wiele przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich nie jest zgłaszanych, w szczególności tych bardzo licznych, popełnionych w środowisku rodzinnym”.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.