Program i hasło nowego roku duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”.

Program duszpasterski

dla Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce

 

Katolicki Kościół Narodowy ,  wpisując się  w nowym roku liturgicznym 2018/2019 w kierunki pracy Kościoła Powszechnego,

pragnie przeżyć go pod hasłem : „W mocy Bożego Ducha”.

 

Po sześciu  latach pracy misyjnej na niwie Pańskiej w naszej Ojczyźnie, które upłynęły w atmosferze budowy życia duchowego na fundamencie rodzących  się małych wspólnot, tworzonych w środowisku życia kapłanów przepowiadających Ewangelię, pragniemy zaprezentować kierunki pracy duszpasterskiej naszego Prezbiterium, które będą obowiązywały w nowym roku liturgicznym 2018/2019.

Idąc każdego dnia z Ewangelią w ręku i miłością Bożą w sercu pamiętajmy o tych czterech podstawowych  prawdach, które podobnie jak w mijającym roku,  niech przenikają nasze działania w tym roku:

 1. Duch Święty Pocieszyciel umacniający w nas miłość Bożą
 2. Sakramenty jako źródła pełnej odnowy duchowej
 3. Zadania reewangelizacyjne wobec poranionego złem  współczesnego człowieka
 4. Katolicki Kościół Narodowy umacniający swe działania  na peryferiach Chrystusowego Kościoła.

 

 Odkrywanie Osoby i darów Ducha Świętego

Zasadniczym zadaniem realizacji Programu duszpasterskiego w nowym roku liturgicznym  będzie odkrywanie Osoby Ducha Świętego oraz Jego darów. Idąc w pełnej jedności ducha z całym Kościołem Zachodnim, pragniemy naszą uwagę kierować na uwrażliwianie nas samych ale nade wszystko wiernych na znaczenie obecności Ducha Świętego w darach sakramentów świętych, które otrzymujemy.

Probierzem dzieła misyjnego, naszego oddania Bogu, naszej misyjno ewangelizacyjnej skuteczności a zarazem prawdziwości  życia Kościoła są sakramenty święte, poprzez które Bóg rozdziela swe dary poprzez posługę  Kościoła.

Jeżeli nie ma sprawowania sakramentów – Kościół nie działa , obumiera ewangelizacja, gaśnie pobożność i życie religijne. Dlatego, pamiętając o niezwykłym ciężarze gatunkowym otrzymanych darów ale powierzonych nam przez Pana obowiązków starajmy się w  nowym roku liturgicznym

 • naszą pracę duszpasterską koncentrować na przepowiadaniu ewangelii tym, którzy oczekują prawdy Bożej , przypominając im nieustannie ,że szczytem przyjęcia Boga do ludzkiego serca powinno być zjednoczenie z Nim w świętych znakach sakramentalnych.
 • Zachęcajmy wiernych by nie odmawiali swym dzieciom Bożych darów, które mogą otrzymać poprzez inicjację w sakramencie Chrztu świętego.

 

 • Zachęcajmy tych, którzy będąc dojrzałymi wiekiem nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania by zechcieli tworzyć swe serca na dary Ducha Świętego, które mogą otrzymać w sakramencie bierzmowania. Nie zapominajmy jednak o konieczności katechizowania – przygotowania ich by nie traktowali tego sakramentu w sposób instrumentalny .
 • Niech rozwija się i kwitnie święty kult Eucharystii w naszych wspólnotach Parafii przez cały rok. Rozwijajmy pobożność Eucharystyczną poprzez częste odprawianie Mszy świętej , organizowanie adoracji Najświętszego Sakramentu i czuwania wraz z Panem.

 

Czyniąc to wszystko kierujmy naszą uwagę i uwagę wiernych w katechezach , kazaniach i homiliach na skutki jakie rodzą się w duszy ludzkiej po spotkaniu Bogiem w sakramentach świętych.

 

Nasze działania duszpasterskie mają doprowadzić wiernych do poznania Kościoła w zupełnie nowym – być może nieznanym jeszcze – świetle.

 

Wykorzystujmy w tym celu wszystkie narzędzia ofiarowywane nam przez Boga. W sposób szczególny uświadamiając sobie, że Pan posyła nas do szczególnej grupy ludzi powołanych do świętości, którzy idąc przez „ciemną dolinę” swojego życia przeżywają trudne próby  przekształcania ich duchowości. Bądźmy dla nich wsparciem .

 

Bądźmy prawdziwymi pasterzami , którzy nie bacząc na niebezpieczeństwa są zawsze gotowi pójść w poszukiwaniu tej „jednej, która zaginęła” .To jest nasze nadrzędne zadanie reewangelizacji tych , którzy zagubili światło Ducha Świętego i drogę prowadzącą do Boga, którzy odrzucili na jakiś czas Kościół jako to najpewniejsze z narzędzi dzięki którym można osiągnąć zjednoczenie z Chrystusem.

 

Tak pojmujmy niezwykłość naszego powołania ale i krzyża, do niesienia którego nieustannie zaprasza nas, nasz Zbawiciel Jezus Chrystus.

 

Niech więc

 • katechezy dla osób dorosłych realizowane w formie bezpośrednich spotkań z tą „jedną , która zaginęła” lub grupą wiernych  albo w formie medialnego przekazu audio wizualnego , staną się ważnym elementem naszego posłannictwa w nowym roku liturgicznym. Odpowiadajmy w nich na wszystkie trudne pytania. Nie obawiajmy się prawdy bo tylko prawda, ta czasami najtrudniejsza daje nam i wiernym wyzwolenie w Jezusie Chrystusie .
 • Nowenna do Ducha Świętego przeżywana w tym roku w sposób szczególny na dziewięć dni przed uroczystością Ducha Świętego niech się stanie okazją do otwarcia naszych serc i serc wiernych na dary Ducha Świętego . Na umocnienie miłości , którą otrzymaliśmy wraz z darem sakramentu Chrztu świętego a nieustannie syconą w Komunii Świętej .
 • Pomoc drugiemu człowiekowi jako wraz miłości , którą ubogaca nas Duch Święty. Starajmy się rozwijać również formy pomocy charytatywnej w swoich wspólnotach parafialnych.

 

 

W całym nowym , rozpoczynającym się roku liturgicznym 2018/2019 niechaj swym błogosławieństwem obdarowuje nas Bóg za przyczyną Najświętszej Maryi Matki i naszych świętych Patronów.

 

 

 

                                                                Biskup Adam Rosiek

                                                                        Pierwszy Biskup Kościoła

 

 

 

 

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.