Brat Alois z Taizé na Synodzie: młodych przyciąga piękno wspólnej modlitwy (10.10.2018)

Młodych trzeba wysłuchać, ale trzeba to robić w kontekście modlitwy, wspólnego słuchania Słowa Bożego – uważa brat Alois, przeor Wspólnoty z Taizé. Dzieląc się wrażeniami z pierwszych dni synodu biskupów, zauważa on sygnalizowaną przez przedstawicieli różnych krajów potrzebę rozwoju posługi “słuchania”. Coś takiego dzieje się już od wielu lat w Taizé, ale musi temu towarzyszyć modlitwa, niekiedy wspólne milczenie, bo młodzi przychodzą z poważnymi problemami, a my nie mamy gotowych odpowiedzi – dodaje brat Alois.

Przeor ekumenicznej wspólnoty przyznaje, że młodych przyciąga też dzisiaj piękno wspólnej modlitwy.  Tak, piękno przyciąga młodych, ale piękno proste. Nie elitarna estetyka dla nielicznych, lecz piękno dostępne dla wszystkich, to które wypływa z udziału we wspólnej modlitwie, w liturgii. W Taizé nie znaleźliśmy rozwiązania, ale naszą małą drogę – powiedział Radiu Watykańskiemu br. Alois.

 

“Są to śpiewy, które pomagają w bardziej duchowym udziale w modlitwie. I jest to bardzo piękne, bo w ten sposób młodzi niosą również nas w swojej modlitwie. To nie tylko my zapalamy do niej młodych, ale również i młodzi wspierają nas w modlitwie swym udziałem w pieśniach, a także w ciszy”.

 

Podziel się ...

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*