Sanktuarium w Zabawie – przedruk z 2007 r.

Zabawa to wieś położona w dolinie Dunajca, niedaleko Tarnowa i Wojnicza. Dawniej należała do parafii w Szczepanowie. Koło Zabawy położona jest wieś Wał Ruda, to tu, w przysiółku zwanym Śmietaną, urodziła się 2 sierpnia 1898 r. Karolina, córka Jana i Marii. 18 listopada 1914 do domu Kózków wtargnął żołnierz, który wyprowadził Karolinę i jej ojca, i tak rozpoczęła się droga męczeństwa Karoliny, która oddała swoje życie w obronie czystości.

Ojciec św. Jan Paweł II podczas swojego pobytu w Tarnowie 10 czerwca 1987 r. beatyfikował Karolinę Kózka.

Dziś w rodzinnej parafii bł. Karoliny, a także w rodzinnej miejscowości stale pamięta się o tym, jak napisał poeta: „Cudownym Kwiecie polskiej ziemi”.

Przy kościele parafialnym, który jest zarazem sanktuarium Bł. Karoliny znajduje się stodoła, która została przerobiona na miejsce spotkań dla przybywających tu pielgrzymów.

Przy bramie wejściowej do kościoła znajduje się pierwszy grób, w którym spoczywało ciało bł. Karoliny. Codziennie dziewczęta z parafii troszczą się o czystość na tym miejscu i o kwiaty.

Sanktuarium w Zabawie

Gdy wejdziemy do kościoła, po prawej stronie widzimy małe wejście; to tu było drugie miejsce, gdzie spoczywało ciało Karoliny podczas procesu beatyfikacyjnego. Tu również znajduje się kaplica męczeństwa, w której zostały upamiętnione osoby, które zginęły w podobny sposób jak Karolina – zostały zamordowane. Wśród wspominanych jest Afrodyta Tzoka, córka znanej piosenkarki Eleni, zamordowana w Poznaniu w 1994 r. Tu przybywają młodzi ludzie, a także całe rodziny, by modlić się za ofiary przemocy.

Afrodyta Tzoka, córka znanej piosenkarki Eleni

Bł. Karolina jest patronką Ruchu Czystych Serc, dlatego co roku młodzi należący do RCS przyjeżdżają do zabawy na „Urodziny Karoliny”, które odbywają się zawsze na przełomie lipca i sierpnia.

Dla uczczenia dnia beatyfikacji, a także z prośbą o kanonizacje Karoliny i Jana Pawła II każdego 10 dnia miesiąca o godz. 17 w kościele w Zabawie odprawiana jest Msza św. a po niej rozpoczyna się czuwanie z modlitwami nowenny do bł. Karoliny.

Natomiast dla uczczenia męczeństwa każdego 18. dnia miesiąca w Wał Rudzie, w rodzinnym domu Karoliny, w którym teraz znajduje się kaplica, odprawiana jest Msza św. i Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa.

W każdy piątek w Zabawie o godz. 17 odprawiana jest nowenna do bł. Karoliny.

W sobotę 9 czerwca tego roku w Zabawie odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka KSM-u, którego Karolina jest patronką. W czasie tej uroczystości do każdej diecezji zostaną przekazane relikwie Karoliny, które będą peregrynować po parafiach.

Do Zabawy i Wał Rudy przyjeżdżają pielgrzymi, by modlić się przy relikwiach bł. Karoliny. W kościele w ołtarzu głównym jest trumna z ciałem Karoliny, na niej scena męczeństwa.

Nad tabernakulum znajduje się relikwiarz – lilia, która została złamana i już nie odrośnie, podobnie jak zostało złamane życie Karoliny.

Nad tabernakulum znajduje się relikwiarz – lilia, która została złamana i już nie odrośnie, podobnie jak zostało złamane życie Karoliny.

Kiedy z Zabawy wyruszymy w stronę Szczurowej, po 3 km skręcić należy w prawo, w stronę Wał Rudy i tak dojedziemy do domu Karoliny, po drodze mijając szkołę, do której chodziła nasza błogosławiona.

Dom Kózków jest miejscem pamięci. Zachowało się łóżko, na którym spała Karolina, niektóre elementy wystroju. W okresie powojennym dom spłonął i został odbudowany. Tu również rozpoczyna się Droga Krzyżowa – Droga szlakiem Męczeństwa bł. Karoliny.

Niech więc ten krotki opis zachęci nas do pielgrzymowania do grobu bł. Karoliny, która dla każdego młodego człowieka jest wzorem do naśladowania, szczególnie w tych dziwnych czasach, kiedy wyśmiewa się cnotę czystości.

ks. Artur Sitko

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.