[:pl]Uroczystość Objawienia Pańskiego 06 stycznia[:]

[:pl]Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się poświęcenie kredy, kadzidła i wody. Kredą na drzwiach należny napisać C+M+B  i aktualny rok. Po łacinie skrót odczytywany jest, jako błogosławieństwo –Christus Mansionem Benedicat, czyli Chryste błogosław temu domowi. Taki jest zwyczaj uczczenia Święta Objawienia Pańskiego w Polsce.

Jest to jedno z najstarszych Świąt chrześcijańskich. Było obchodzone dużo wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia. W naszej świadomości bardziej utrwaliła się nazwa Święto Trzech Króli. Ma to związek z historią tego zdarzenia. Trzej Królowie udali się ze wschodu by złożyć pokłon i dary (mirrę, kadzidło i złoto) nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Do żłobka zaprowadziła ich gwiazda betlejemska.

Każdy z nas wielokrotnie słyszał tę historię. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z wagi i znaczenia tego Święta.

Pokłon Jezusowi oddali Mędrcy ze wschodu.  Do Betlejem prowadziła ich gwiazda. Gwiazda to głęboki w treści symbol życiowej drogi każdego człowieka podążającego za światłem wiary. W obrazie Mędrców cała ludzkość przebywa do Betlejem, aby w Jezusie uznać obiecanego Mesjasza i złożyć Mu należny hołd”.

 

Każdy z Królów przyniósł  dary. Każdy z nich ma odpowiednie znaczenie. Złoto – symbol godności królewskiej, mirra – symbol wypełnienia proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela oraz kadzidło – symbol godności kapłańskiej.

Święto Trzech Króli hucznie obchodzone jest w większości państw Europy. Między innymi w: Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Italii,Francji,  Polsce. Każdy z tych krajów ma trochę inny sposób obchodzenia Święta.

W Niemczech dzieci przebrane za Trzech Króli piszą na drzwiach napis C+M+B. Bardzo hucznie Trzech Króli jest obchodzone w  Italii. Utarł się tam zwyczaj, że dzieci po przebudzeni otrzymują skarpety wypełnione słodyczami. Te, które nie były grzeczne zamiast słodyczy dostaną „węgiel”, czyli cukier pomalowany na czarno. Poza tym w całym kraju odbywają się liczne orszaki Trzech Króli przebranych w historycznie barwne stroje.

Natomiast we Francji piecze się tego dnia specjalne ciasto w kształcie korony. W środku znajduje się bób. Osobie, która znajdzie bób jako pierwsza, daje się koronę z pozłacanego papieru. Od tej pory dana osoba jest królem lub królową.

Jak widać Święto Trzech Króli można obchodzić na różne sposoby.  Każdy z tych sposobów jest równie ważny jeżeli ma na celu  uczczenie Święta Objawienia Pańskiego.

 [:]

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.