[:pl]Największą słabością papieża Franciszka są czekoladowe ciasteczka.[:]

[:pl]Największą słabością papieża Franciszka są czekoladowe ciasteczka, brownie. Przy goleniu papież śpiewa tango – ujawniła w swej książce znająca Jorge Bergoglio od 20 lat argentyńska dziennikarka Alicia Barrios.

Franciszek “nie zarywa nocy, wstaje bardzo wcześnie. Przy goleniu słucha muzyki i śpiewa tango” – tak dziennikarka opisała papieża w swej książce “Mi amigo el Padre Jorge”(Mój przyjaciel ojciec Jorge). Tom wspomnień i anegdot zaprezentowała w tych dniach w Hiszpanii – podał włoski portal religijny “Il Sismografo”

 

Według dziennikarki ulubioną piosenkarką papieża jest zmarła w 2002 roku Ada Falcon, zwana “cesarzową tanga”.

 

Franciszek codziennie odpoczywa 45 minut, zawsze między godziną 15 a 16. “Wtedy ojciec Jorge znika” – żartuje autorka książki.

 

Alicia Barrios, uważana za jedną z osób, które najlepiej prywatnie znają Franciszka od początku jego posługi biskupiej w Buenos Aires, zwraca uwagę na jego wyjątkowe poczucie humoru, “zdrową ironię” i umiejętność opowiadania żartów po to, by przekazać głębszą treść. Dziennikarka podkreśla, że Franciszek mówi codziennym językiem zwykłych ludzi.

 

Dziennikarka twierdzi, że szczególnie bolesną i trudną dla papieża sprawą są jego związki z ojczystą Argentyną, za którą bardzo tęskni. Sugeruje ona wręcz, że z powodów trudnych relacji politycznych papież “nie może tam pojechać”.

 

W jednym z wywiadów w związku z publikacją książki pytana o przyszłość Franciszka odparła: “Gdyby mógł wrócić do Argentyny, na pewno zamieszkałby w domu dla sędziwych księży w dzielnicy Flores w Buenos Aires przy kościele pod wezwaniem świętego Józefa”.

 

Barrios wyjawiła również: “Za każdym razem przywożę papieżowi argentyńskie słodycze alfajores, ale wie, że musi uważać, bo są tuczące”.

 

Opowiedziała też o telefonicznej “pasji papieża”, który lubi sam dzwonić do ludzi. “Nie ma telefonu komórkowego. Używa stacjonarnego i kiedy usłyszy, że telefon dzwoni w pobliżu, sam odbiera. Z Argentyny przywiózł notes z numerami telefonicznymi, którego używa, gdy chce do kogoś zadzwonić” – dodała dziennikarka z Argentyny.[:]

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter