Nie żyje ks. bp Jerry Rafałko – przyjaciel Katolickiego Kościoła Narodowego , biskup Chicago

Księże biskupie Jarosławie. Czekałem na Twój przyjazd do nas jesienią. Niech Pan Jezus przyjmie Cię do swego Królestwa. Jutro o 20.00 polskiego czasu będę sprawował Mszę świętą w Twojej intencji i pogrążonej w żałobie rodziny. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci.

Bp Adam Rosiek

 

Jarosław Rafałko urodził się i wychował w Polsce. Dzieciństwo i młodość spędził w Mońkach. Po ukończeniu wyższego seminarium duchownego został kapłanem rzymskokatolickim. W latach 1980-1989 pracował jako wikariusz w parafiach białostockiej administratury apostolskiej w Szudziałowie i Białymstoku. W 1989 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Przez około rok pracował jako duchowny wspomagający w narodowych placówkach kościelnych m.in. w parafii św. Cyryla i Metodego w Chicago. W 1990 roku ożenił się i został formalnie duchownym Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku studiował informatykę i filologię angielską na Black Hawk College w Galva.

W 1990 roku został inkardynowany do Diecezji Zachodniej PNKK. Od 26 marca 1990 roku pełnił funkcję proboszcza parafii Świętej Trójcy w Kewanee. Udzielał się w tym czasie społecznie m.in. jako wolontariusz w hospicjum. Służył też jako kapelan szpitalny.

W 2016 roku został mianowany dziekanem senioratu północno-centralnego Diecezji Zachodniej PNKK. 25 października 2019 roku został wybrany na biskupa-elekta Diecezji Zachodniej PNKK podczas Nadzwyczajnego Synodu Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego.

14 września 2020 roku przyjął w Scranton sakrę biskupią z rąk biskupów PNKK. Ingres Jarosława Rafałko i objęcie przez niego probostwa w parafii katedralnej Wszystkich Świętych w Chicago odbyły się 3 października 2020 roku

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

1 Komentarz

  1. Odejście Biskupa Rafałko wstrząsnęła naszą Kanadyjską społecznością Kościoła tu w Winnipegu MB. Jeszcze miesiąc temu 11-go czerwca mieliśmy przyjemność gościć Biskupa w naszej parafii St. Mary’s Parish Polish National Catholic Church, gdzie celebrował mszę Św i udzielił bierzmowania Parafian. Trudno uwierzyć że nie ma Biskupa wśród nas. Jesteśmy pogrążeni w głębokim smutku. To wielka strata dla Kościoła naszego. Modlimy się za jego duszę. Niech Bug ma go w swojej opiece.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.