Nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary . Czy to oznacza zmianę kursu w watykanskiej doktrynie?

Ojciec Święty Franciszek mianował swojego bliskiego współpracownika, Argentyńczyka Victora Manuela Fernandeza prefektem Kongregacji  Nauki Wiary.

Arcybiskup Fernandez zastąpi we wrześniu bieżącego roku hiszpańskiego jezuitę  kardynała Luisa Francisco Ladarię Ferrera, który uważany był za przedstawiciela bardzo konserwatywnego nurtu w Kościele. Wielu znawców uważa, że bieżąca nominacja jest ważnym etapem przygotowania do październikowego Synodu Biskupów, który odbędzie się pod haslem  „W stronę Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo oraz misja”.

60-letni arcybiskup  Fernandez, dotychczasowy metropolita miasta La Plata, ma przydomek “Tucho” i nazywany jest też „teologiem papieża” ze względu na jego bardzo bliskie związki z pontyfikatem Franciszka.

Wloski dziennik „Il Messaggero” nazywa go „ghost- writerem -osobą pisząca dla ” papieża wskazując, że to on stoi za wieloma kluczowymi tekstami ostatnich lat. Wskazuje się go jako sojusznika papieża także w najtrudniejszych dyskusjach, do jakich doszło podczas synodów biskupów- na temat rodziny i Amazonii.

Nominacja ta interpretowana jest przez wielu  jako zmiana kursu. Potwierdzają to także nie mające precedensu jej okoliczności. Wraz z nią ogłoszony został list Ojca Świętego Franciszka, w którym papież swemu zaufanemu współpracownikowi wyraźnie wskazał cele jego pracy w Kongregacji Nauki Wiary. Franciszek wyjaśnił, że w centrum nie może znajdować się „teologią uprawiana przy biurku, z zimną i surową logiką, która dąży do panowania nad wszystkim.Potrzeba mentalności, która w przekonujący sposób przedstawi Boga miłującego, przebaczającego, zbawiającego, wyzwalającego, promującego ludzi i wzywającego ich do braterskiej służby” – napisał Franciszek .

Papież nie szczędził także krytyki dotyczącej działalności urzędu w przeszłości, w tym w odniesieniu do ustępującego z urzędu .

„Dykasteria, której będziesz przewodniczył, w innych czasach stosowała niemoralne metody. Były to czasy, w których zamiast promować wiedzę teologiczną, ścigano ewentualne błędy doktrynalne. Oczekuję od ciebie z pewnością czegoś zupełnie innego” – podkreślił Franciszek.

Jak dodał papież, prefekt ma strzec nauczania wypływającego z wiary „nie jako wróg, który krytykuje i potępia” .

Wśród komentarzy do tej nominacji zwraca się uwagę na opinie wśród konserwatywnych środowisk w Kościele, które mówią o „zerwaniu z przeszłością” i o „końcu ery Ratzingera”. Benedykt XVI był przez wiele lat prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Życzymy nowemu Prefektowi wielkiej pokory i wielu sukcesów w krzewieniu prawdziwej wiary katolickiej.

 

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.