Nowy biskup w Kościele Polskokatolickim

13 czerwca 2023 roku Synod Kościoła Polskokatolickiego w RP wybrał nowego zwierzchnika Kościoła i ordynariusza warszawskiego. Został nim ks. dr Andrzej Gontarek, p.o. zwierzchnika po śmierci bp. Wiktora Wysoczańskiego oraz proboszcz parafii w Lublinie, który uzyskał 42 z 45 głosów. Synod wybrał ponadto trzech kolejnych biskupów – ks. inf. Stanisława Bosego na biskupa diecezji wrocławskiej, ks. inf. Antoniego Normana na biskupa diecezji krakowsko-częstochowskiej. Na biskupa wybrano również proboszcza warszawskiej parafii katedralnej ks. Henryka Dąbrowskiego, który będzie biskupem pomocniczym diecezji warszawskiej.

Decyzja Synodu podjęta została w nadzwyczajnych okolicznościach, gdyż po śmierci bp. Wysoczańskiego, Kościół Polskokatolicki pozostał bez własnej hierarchii.

Także sam wybór aż czterech biskupów równocześnie jest bez precedensu i pokazuje chęć „zabezpieczenia się” Kościoła, a konkretnie uniknięcia sytuacji kanonicznego osierocenia. Podczas minionych Synodów Kościoła Polskokatolickiego nie udało się wybrać biskupa, a skutkiem tego jest fakt, że dwie diecezje – wrocławska oraz krakowsko-częstochowska pozostawały przez dłuższy czas nieobsadzone (ponad 20 lat!).

Po raz pierwszy w historii Kościoła Polskokatolickiego na jego zwierzchnika wybrano duchownego, który nie był poprzednio duchownym rzymskokatolickim i urodził się w rodzinie polskokatolickiej.

Biskup-elekt Andrzej Gontarek jest znanym w środowisku warszawskim i lubelskim działaczem ekumenicznym, organizował historyczne posiedzenie Biskupów Unii Utrechckiej w Lublinie oraz uczestniczył w krajowych i zagranicznych konferencjach starokatolickich i ekumenicznych. Reprezentował również Kościół Polskokatolicki podczas konsekracji obecnego abp. Utrechtu Bernda Walleta. Biskup-elekt jest również pracownikiem naukowym Sekcji Starokatolickiej Wydziału Teologicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Biskup-elekt jest żonaty i ma dwie córki.

Decyzję o miejscu i terminie konsekracji wszystkich czterech biskupów podejmie Rada Synodalna, która zbierze się pod koniec czerwca br.

Od lewej stoją Księża Biskupi elekci: Ks. Bp Andrzej Gontarek Ordynariusz Diecezji Warszawskiej i Zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, Ks. Bp Antoni Norman Ordynariusz Diecezji Krakowsko -Czestochowskiej, Ks.Bp Stanisław Bosy Ordynariusz Wrocławskiej, Ks.Bp Henryk Dąbrowski Biskup pomocniczy diecezji Warszawskiej.

 

List gratulacyjny od Pierwszego Biskupa Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce

 

 

KB/KKN/2813062023/06/23                                                         Milicz, dnia 13 czerwca 2023

Jego Ekscelencja

                                                                             Zwierzchnik

Kościoła Polskokatolickiego w Polsce                                                                         

Ksiądz Biskup Elekt Andrzej Gontarek

Ekscelencjo,  Najdostojniejszy Księże Biskupie

W imieniu Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce, duchowieństwa i wiernych , ze szczególną życzliwością, składam Księdzu Biskupowi gratulacje w dniu, kiedy Duch Święty poprzez Synod Kościoła wybrał Waszą Ekscelencję na nowego zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego w Polsce.

Ufamy, że posługa pasterska Księdza Biskupa, znanego i  cenionego oraz pokornego ewangelizatora, będzie również okazją do lepszego wspólnego poznania.

Zawierzamy Bogu życie i pracę Księdza Biskupa oraz wszystkich nowo wybranych księży biskupów, przesyłając zapewnienie o szczerej sympatii i darze codziennej pamięci modlitewnej .

                                                                                                                                 Biskup Adam Rosiek

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.