Słowo Pierwszego Biskupa na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 05 czerwca 2022

 

 

Siostry i Bracia

 

Z nieukrywaną radością przybyłem wczoraj do Was, do Szczecina, do Wieczernika wraz Maryją – Matką Bożą Wniebowziętą – Matką Dobrego Początku. Te słowa, ten tytuł Matka Dobrego Początku nabierają szczególnego znaczenia właśnie tutaj w tej wspólnocie, w tym szczecińskim Wieczerniku, gdzie przed wieloma laty Duch Święty wzbudził ten niezwykły charyzmat Katolickiego Kościoła Narodowego. Tak jak przed wiekami Maryja trwała na modlitwie w Wieczerniku wraz z Apostołami wyczekującymi nadejścia Parakleta – Ducha Świętego Pocieszyciela, tak i dzisiaj ta sama Matka Boża – Matka Dobrego Początku jest z nami w Wieczerniku Szczecina by nam przypomnieć te niezwykle i jakże ważne chwile w naszym życiu.

 

Wspominam czasy naszych wspólnych początków w obecności Matki Bożej Dobrego Początku z ogromnym rozrzewnieniem, widząc Was tutaj obecnych ale i wspominając tych których tutaj nie ma , ze szczególną pamięcią odnosząc się do Waszych bliskich których Pan powołał do wieczności .

 

Najmilsi

 

Zesłanie Ducha Świętego, to nie tylko pamiątka tej jedynej Pięćdziesiątnicy, ale to nade wszystko coroczne napełnienie naszej duchowości darami Ducha Świętego.

 

Ciągle brzmią nam w pamięci słowa wypowiedziane przed 43 laty 02 czerwca 1979 roku na placu zwycięstwa – dzisiejszym placu Piłsudskiego  w Warszawie przez świętego Jana Pawła II. „Wołam, ja syn polskiej ziemi i jednocześnie, ja, Jan Paweł II, papież. Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi… tej ziemi!”.

 

Dzisiaj w tym szczecińskim Wieczerniku, w obecności Matki Bożej wołam ja, Wasz Pasterz i Biskup. Niech zstąpi Duch Twój. Niech zstąpi Duch Twój na wszystkich tutaj obecnych, na Wasze rodziny, na Wasze(nasze) piękne miasto, na nasz naród i świat. Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi, szczecińskiej i polskiej ziemi.

 

Słowa wypowiedziane przez świętego Jana Pawła II, pełne proroctwa, modlitwy i ufności wobec Boga, sprawiły, że wszyscy staliśmy się  wtedy  się uczestnikami darów o których mało kto marzył w tamtych czasach. Jakże trudno nam było w tamtych czasach wyobrazić sobie, że możliwe będzie dla Polaków i dla Polski, aby stać się niezależnymi od militarnej i ideologicznej potęgi Związku Radzieckiego, tego samego który dzisiaj pod inną odsłoną razi i niszczy naród ukraiński w bestialskiej wojnie.

 

Dziś widzimy, że to nie ogień dział czy karabinów zmienił tamtą rzeczywistość, ale płomień i moc Ducha Świętego, który zstąpił i odnowił oblicze tej polskiej ziemi. Z taką samą wiarą jak Apostołowie i pierwsi chrześcijanie wołamy dzisiaj w pokorze, by to znowu ogień Ducha Świętego odmienił naszą rzeczywistość, aby siła dział i karabinów, siła wojny ustąpiła miejsca wielkiej mocy Ducha Świętego.

Siostry i Bracia

Dzisiejsza uroczystość to jeszcze jedna paschalna pamiątka Chrystusa Zmartwychwstałego, który z wysokości krzyża wylał już swego Ducha na swych wiernych, i którym w dniu zesłania dał moc, aby odważnie głosili Jego Imię wśród wszystkich narodów.

Jednakże dzisiejsza uroczystość Zesłania Ducha Świętego nie może ograniczyć się do przypomnienia owego historycznego wydarzenia. To nade wszystko pokorna prośba, którą Kościół wznosi do Ojca w niebie, aby również na nas zesłał Ducha Świętego i wzmocnił serca swych wiernych, i aby odnowił jakże zranione nienawiścią, obojętnością i egoizmem oblicze ziemi.

 

Trzeba i nam dziś wsłuchać się w słowa Zmartwychwstałego Pana, który mówi:

„Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam (…). Weźmijcie Ducha Świętego!”

 

Weźmijcie Ducha Świętego, Siostry i Bracia, Weźmijcie Ducha Świętego i głoście wszystkimi językami, ale nade wszystko językiem miłości i przebaczenia, wielkie dzieła Boże!

 

Niech więc ta piękna uroczysta Msza święta sprawowana w obecności Matki Bożej Dobrego Początku, stanie się okazją by podczas przekazywania znaku pokoju skłonić swoja głowę w geście przeprosin wobec tych których obraziliśmy swoja nieprzemyślaną arogancją. Warto w tym szczególnym dniu zakończyć waśnie i spory by żyć w prawdziwej wspólnocie dzieci Bożych , czyli ludzi wzajemnie się szanujących i kochających Boga i bliźnich. Maryja Matka nasza pragnie nas wszystkich przytulić do swego serca i powiedzieć, że wszyscy jesteśmy jej dziećmi, które kocha z taką samą siłą i mocą.

 

Weźmijcie Ducha Świętego i świadectwem swojego codziennego życia uczcie innych, że Panem jest Jezus i że nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni (Dz 4, 12)!

 

Weźmijcie Ducha Świętego, aby odnowić swoje chrześcijańskie życie w rodzinie i we wspólnotach parafialnych, w Kościele. Przyjmijcie Chrystusa jako najcenniejszy dar życia dzisiaj w Komunii Świętej przyjmowanej z wielkim szacunkiem i na klęcząc.

 

Weźmijcie Ducha Świętego i nie pozwólcie, aby wykradziono wam entuzjazm misyjny, chrześcijańską nadzieję, ideał braterskiej miłości i solidarności oraz radość ewangelii! Nie pozwólcie by ten święty Wieczernik stal pusty bez Was w niedziele i święta , by sprawowana Eucharystia przestała być dla Was najcenniejszym marzeniem . Nie pozwólcie na to , dlatego weźmijcie Ducha Świętego.

 

Weźmijcie Ducha Świętego i czyńcie wszystko dla wspólnego dobra Waszych Rodzin. Waszej Wspólnoty Parafialnej i wspólnoty Kościoła, ale czyńmy również wszystko co dobre dla naszej Ojczyzny, która potrzebuje naszych rąk i naszego zaangażowania.

 

Weźmijcie Ducha Świętego i otwórzcie drzwi Chrystusowi, który w tych czasach każdego dnia puka do domów waszych serc i dusz, pragnąc Was błogosławić.

 

Weźmijcie Ducha Świętego, który wzywa nas do nieustannego i dynamicznego „wyjścia”, szczególnie z własnej wygody i zdobycia się na odwagę, by dotrzeć na wszystkie peryferia świata potrzebujące światła Ewangelii, na peryferia Kościoła, tak bardzo zaniedbane i zapomniane przez wielu współczesnych pasterzy w Kościele.

 

Weźmijcie Ducha Świętego i bądźcie darem pokoju, jedności i przebaczenia w Kościele i w naszej Ojczyźnie

 

Weźmijcie Ducha Świętego drodzy Bracia Kapłani i czyńcie to wszystko na Jego  pamiątkę! – jak nam nakazał nasz Pan Jezus Chrystus .

 

 

Niech Maryja – Matka Wniebowzięta, która jest patronką również tego Dobrego Początku w Katolickim Kościele Narodowym, obecna wśród nas, tak jak była obecna  w Wieczerniku wraz Apostołami w dniu Pięćdziesiątnicy, wstawia się nieustannie za nami, abyśmy tak jak ona wraz z uczniami w Wieczerniku, otwarli się na dary Ducha Świętego. Niech Zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi, Polskiej ziemi, szczecińskiej ziemi.  Niech odnowi nas wszystkich abyśmy pełni łaski szli i świadczyli swym życiem o swej wierze.Amen

Biskup Adam Rosiek

 

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.