Potrzebna nowego modelu przygotowania kandydatów do kapłaństwa.

13 listopada 2021 roku. odbywały się zajęcia z kandydatami do święceń kapłańskich w stopniu diakona. Punktualnie o godzinie 15.00 rozpoczęła się Msza Święta – w godzinie Miłosierdzia, którą sprawował J.E. Ks. Biskup Adam Rosiek –  Pierwszy Biskup Kościoła. To na Biskupie Kościoła spoczywa bezpośredni obowiązek troski o powołania i dobre przygotowanie kandydatów do kapłaństwa – podkreślał dzisiaj ks. Biskup .  W wielkich diecezjach obowiązek ten biskupi Ordynariusze cedują na Rektorów Seminarium Duchownego. W Katolickim Kościele Narodowym Pierwszy Biskup Kościoła postanowił  osobiście sprawować nie tylko nadzór, ale i w pełni się zaangażować w przygotowania kandydatów do diakonatu. Podczas dzisiejszej konferencji ksiądz Biskup wyraził swoją wielką radość i wdzięczność Bogu za wielu kandydatów, którzy idą “własnym tempem ” do kapłaństwa. Ksiądz Biskup w konferencji zwrócił uwagę na poważny kryzys  dotychczasowych form formacji do kapłaństwa. Trzeba nam powrócić do źródeł. Do modelu apostolskiego , kiedy nie było seminariów duchownych a Apostołowie przygotowywali kandydatów do kapłaństwa.  Ci zaś stawali się świadkami wiary, gotowymi oddać życie dla Chrystusa  a nie jak dzisiaj – funkcjonariuszami instytucji kościelnych. Trzeba to zmienić i stąd moje osobiste zaangażowanie. Biskup to ten na którym spoczywa obowiązek byście wzrastali w wierze i gotowości do przyjęcia darów Ducha Świetego. Trzeba się modlić o świętych kapłanów ale i trzeba tych nowych kapłanów wychowywać , swoim przykładem , pokorą , pracowitością i miłością oraz entuzjazmem w głoszeniu Słowa Bożego.

Dlatego nie pozostanę biskupem siedzącym wygodnie na kanapie, ale będę Wam pomagał byście dobrze przygotowali się od strony intelektualnej ale nade wszystko od strony duchowej . Bo dobry kapłan to święty kapłan – powiedział ks. biskup do zebranych na wykładach kandydatów .

Po Mszy świętej rozpoczęły się wykłady w sali audiowizuanej – zoom , dzięki czemu kandydaci mogli brać udział na żywo w spotkaniu z Księdzem Biskupem. Wykłady odbywają się w każdym tygodniu a nauka prowadzona jest w systemie zdalnym . Ta metoda prowadzona była już przed czasem pandemii również na innych uczelniach teologicznych w Polsce ( Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie) i bardzo dobrze się sprawdza w zakresie intelektualnym. Spotkania formacyjne odbywają się przy Kurii Biskupiej . Będę odbywały się cyklicznie . Na spotkania będą zapraszani nie tylko sami kandydaci ale rownież duchowi moderatorzy, których wskaże Pierwszy Biskup Kościoła.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.