Kłaniamy Ci się Panie Jezu i błogosławimy Ciebie, że przez Krzyż i Mękę świat zbawiłeś.

Święto Podwyższenia Krzyża

Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne.

Po prawie 300 latach od śmierci Jezusa, kiedy Chrześcijaństwo stało się religią państwową Cesarstwa Rzymskiego, odnaleziono szczątki Tej najważniejszej dla uczniów Chrystusa relikwii.

Krzyż, który był dla Rzymian znakiem hańby, stał się znakiem zbawienia. Połączył niebo z ziemią, ogarniając swoimi ramionami świat.

Ten Krzyż, który dzisiaj czcimy, jest wpisany w życie każdego chrześcijanina już od momentu Chrztu Świętego, aż do momentu przejścia z ziemskiego życia do wieczności. Jest znakiem zbawienia, który wpisany jest w prawdziwe naśladowanie Jezusa.

Każdego dnia, otwierając oczy i wstając z łóżka, czynimy znak krzyża by rozpocząć z Bogiem dzień. Czy jednak uświadamiamy sobie wtedy, cóż to oznacza?

Matka, która opiekuje się swoim chorym, przykutym do Łóżka czy wózka dzieckiem. Pracownik zakładu pracy, starannie wykonujący swoją pracę. Dziecko opiekujące się swoimi starymi rodzicami. Każdy z nas, każdego dnia podejmuje swój krzyż.

Obserwuje młodego człowieka chorego na stwardnieje rozsiane, który każdego dnia podejmuje coraz większą walkę ze swoim ciałem, wkładając wszystkie siły, aby chociaż trochę funkcjonować normalnie.

Znam również takich, którzy wstając rano, dziękują za kolejne 24 godziny. Bo kiedyś, przez swój nałóg, nie potrafili rozpoznać dnia i nocy, a dzisiaj cieszą się każdym nowym dniem, zdając sobie sprawę, że jest to dany czas na nową pracę nad sobą.

Ten Krzyż, który dla wielu jest uwierającym znakiem podążania za Prawdą, wymownym znakiem Nadziei, jest dla każdego chrześcijanina codziennym zadaniem. Mamy naśladować Jezusa i to nie tylko w tych wzniosłych chwilach wjazdu do Jerozolimy, ale przede wszystkim w pokornym uniżeniu się i złożeniu ofiary z siebie.

Drzewo, z którego zrobił stolarz Krzyż Jezusa, nie zdawało sobie sprawy, że posłuży jako narzędzie zbawienia, że stanie się Tronem Króla Wszechświata. I my nie wiemy, co przygotował dla nas Pan, kiedy na drogach naszego życia pojawiają się trudności i problemy.

Wpatrzeni więc w Krzyż wołajmy dzisiaj:

Kłaniamy Ci się Panie Jezu i błogosławimy Ciebie, że przez Krzyż i Mękę świat zbawiłeś.

KS. ARTUR SITKO

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.