Homilia J.E. Ks Bpa Adama Rośka na uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej – Sanktuarium we Florencji

 

„Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”

Ekscelencjo, Drodzy Bracia Kapłani, Diakoni, Przygotowujący się do kapłaństwa. Najmilsze Siostry i Bracia w Chrystusie, którzy przybyliście tutaj dzisiaj z Polski, z Italii, z Niemiec, z Libanu. Pozdrawiam was wszystkich, którzy jesteście z nami dzisiaj tutaj we Florencji, ale moje pozdrowienia kieruje również do Was Przyjaciół z Italii uczestniczących w transmisji tej Mszy świętej na żywo. Pozdrawiam uczestniczących w dzisiejszych uroczystościach za pośrednictwem naszych transmisji telewizyjnych w Polsce i poza jej granicami. Pozdrawiam nasze wspólnoty parafialne, punkty misyjne w Polsce i w Europie. Pozdrawiam przyjaciół z misji w Paragwaju, Peru i Chile. Pozdrawiam całą Polonię rozsianą po świecie i pragnę Was wszystkich bardzo serdecznie przywitać szczególnie naszych przyjaciół z Niemiec, Kanady i USA .

Stojąc przy ołtarzu przygotowanym przed wejściem do tego pięknego Sanktuarium, oczyma wiary widzę rzesze ludzi, które będą przez kolejne lata przybywały tutaj, do tego świętego miejsca by spotkać naszą Matkę . Będą przybywały tutaj do Florencji koło Iłży, tak jak tłumnie przybywały niegdyś na Jasną Górę, do Kalwarii Zebrzydowskiej i Pacławskiej i do wszystkich miejsc, które Maryja naznaczyła na mapie naszej ukochanej Ojczyzny.

Do tych miejsc, wybranych przez Maryję wpisuje się również to święte miejsce, na którym się modlimy w dzisiejszej uroczystej chwili. Jeszcze przed rokiem była nas zaledwie garstka, zgromadzonych w kaplicy tymczasowej, zorganizowanej jak przed dziesięcioleciami w stodole. Maryja jednak dała znak i w jakże niezwykle cudowny sposób możemy już modlić się w Jej Sanktuarium, które powstało zaledwie w kilka miesięcy. Ciągle je upiększamy i przygotowujemy na Jej przyjazd. Jak Pan Bóg pozwoli to może właśnie za rok, powitamy cudowny obraz Matki Bożej Wniebowziętej, tutaj w Sanktuarium.

Matka Boża Wniebowzięta w swym cudownym obrazie jest już na naszej pięknej ojczystej ziemi, ale zanim tutaj Ją przywitamy, Maryja pragnie nawiedzić nasze wspólnoty. Pragnie być w naszych parafiach, w Domach Modlitwy świętego Charbela, chce być wśród chorych, którzy z taką ufnością i wielką wiarą każdego dnia modlą się wraz z Nią do naszego Pana Jezusa Chrystusa.

 Maryja chce odmiany naszego życia i podobnie jak w ubiegłym wieku, w czasach naszego dzieciństwa peregrynowała w kopii swego cudownego jasnogórskiego obrazu, tak i dzisiaj pragnie peregrynować, ale już nie w kopii, ale w swym cudownym wizerunku Matki Bożej Wniebowziętej – Matki Bożej Dobrego Początku.

Siostry i Bracia

Niech więc ten rok do przyszłorocznej uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej 2022 będzie czasem –  rokiem wielkiej łaski w nawiedzeniu Maryi, która pragnie być wraz z nami , w naszych rodzinach, parafiach i wszędzie tam gdzie nas może wspomóc swym matczynym sercem. Niech to będzie rok maryjny – rok wielkiej łaski od Pana.

Drodzy Bracia Kapłani, Siostry i Bracia, zróbmy wszystko by Matkę przyjąć najpiękniej w naszych wspólnotach parafialnych, by pozostała z nami nie tylko na kilka godzin. Dlatego prośmy swoich duszpasterzy, by w czasie nawiedzenia cudownego obrazu w Waszych miastach i wioskach, cudowny obraz Matki Bożej mógł znaleźć się choćby na kilka godzin w Waszych domach. Byście mogli ją przyjąć i wraz z nią błagać o odnowę życia małżeńskiego i rodzinnego. Byście mogli błagać o wzrost wiary w sercach waszych dzieci. O uwolnienie z nałogów, które tak bardzo dewastują życie wielu małżeństw i rodzin.

Maryja, zanim przybędzie już na stałe do tego Sanktuarium, pragnie najpierw uświęcić swoją obecnością Wasze domy, wasze rodziny, wasze życie. Pragnie nas wszystkich pojednać z Chrystusem, ale i między sobą. Bo tego pojednania i prawdziwej chrześcijańskiej, Chrystusowej jedności wszyscy bardzo potrzebujemy. Niech więc ten rok maryjny, rok łaski za Jej przyczyną, stanie się okazją by z pokorą i miłością spojrzeć na siebie wzajemnie. By nie zamykać już nigdy więcej świątyń, kaplic i miejsc świętych przed idącymi z Maryją osobami duchownymi.

Maryja realizuje plany Boże, nie własne, ale Chrystusowe. Musimy być tego świadomi. Przypomniał o tym podczas powitania cudownego obrazu Matki Bożej w kaplicy Biskupiej Padre Jarek. Powiedziałeś księże Jarku, że kiedy w 2008 roku ojciec święty Benedykt XVI błogosławił ten obraz, nikt wtedy nie wiedział, jaką drogę dla niego wybierze nasz Pan Jezus Chrystus i sama Maryja.

Maryja wybierając to święte miejsce, we wspólnocie katolickiej – Katolickiego Kościoła Narodowego, przychodząc najpierw w cudownym obrazie do kaplicy Biskupiej nie chce powiedzieć: odchodzę od Kościoła rzymskokatolickiego czy innego. Nie. Maryja nikogo nie opuszcza, od nikogo się nie odwraca. Maryja w tym pięknym, pełnym pokory geście pragnie nam powiedzieć: to są również moje dzieci, które kocham. Tutaj też jest katolicki Chrystusowy Kościół, który ON pobłogosławił i umacnia darami Ducha Świętego.

W tym roku łaski – roku peregrynacji niech więc Maryja, Matka nasza – Matka Dobrego Początku zapoczątkuje prawdziwą jedność i nie tylko tę w Kościele o która z taką wielką miłością i pokora każdego dnia zabiegam i zabiegamy, ale nade wszystko tę jedność w naszych sercach, naszych rodzinach, w naszym narodzie, który jest tak bardzo podzielony. W narodzie, który przecież tak bardzo podkreśla swą religijność a jednocześnie dał się zwieść i sprowadzić na jakże wielkie manowce świata, na których nie ma już miejsca dla Boga, w którym panuje tyle złości , niechęci i zawiści.

Prosimy Cię Maryjo, w tym roku łaski i twego nawiedzenia byś zatrzymała falę odejść od Boga, falę apostazji, która zalewa pokolenie polskiej młodzieży i dzieci.

Prosimy Cię Maryjo, byś pobudziła serca duchowieństwa, by na wzór świętego Jana Pawła II i błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego, nie bacząc na nic , stawali się na nowo pasterzami Owczarni Chrystusa w narodzie polskim, który czasami czuje się jakby był porzucony, pozostawiony samym sobie.

Prosimy Cię Maryjo, byś w tym roku łaski i peregrynacji dotarła do serc każdej Polki i Polaka. Byśmy na nowo stanęli ramię przy ramieniu w obronie naszych pięknych ideałów i wartości chrześcijańskich, które współtworzą i budują naszą Ojczyznę od ponad tysiąca lat.

Prosimy Cię Maryjo, o jedność w narodzie, tak bardzo rozdartym i podzielonym przez partykularne interesy ludzi polityki i władzy.

Prosimy Cię Maryjo, o łaskę właściwego korzystania z wolności, danej nam dzięki wstawienniczej modlitwie świętego Jana Pawła II, który wołał na placu zwycięstwa w Warszawie: „niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi polskiej ziemi”. Spraw byśmy otrzymaną wolnością nigdy nie handlowali za polityczną miskę soczewicy, ale byśmy z niej umieli korzystać. Oświeć łaską Ducha Świętego rządzących, aby nigdy, w żadnym razie nie ważyli się podnosić ręki na święte prawa narodu do wolności i wolnego wyboru drogi jaką pragną w swoim życiu kroczyć.

Siostry i Bracia  

Potrzebujemy głębokiej odnowy ducha. O tym dokładnie przed czterdziestoma laty mówił i o to się modlił, na walach jasnogórskich, błogosławiony Stefan kardynał Wyszyński.

Tak bardzo potrzeba takiej modlitwy i odważnego głosu pasterzy w dzisiejszych czasach w naszej Ojczyźnie, ale i w całym Kościele. Dlatego z tym wielką pokorą i miłością wołam , byśmy dzisiaj upadli na kolana , do stóp Matki Bożej Wniebowziętej – Matki Dobrego Początku prosząc, by przybyła do naszych rodzin, do naszych parafii, do naszych wspólnot. Ona przybędzie , pełna laski,  pełna pokory, pełna miłości i cichości, by nas wspomóc. By na pomoc w powrocie na drogę prawości, na drogę jedności i prawdziwego szacunku wobec drugiego człowieka.

Prośmy więc Maryję patronkę Dobrego Początku, by zapoczątkowała w naszym życiu to wszystko co sprawi, że zechcemy powrócić do początku naszej drogi wiodącej do Boga.

Prośmy Matkę Dobrego Początku o pokorę i świętość dla nas pasterzy, byśmy się nie lękali mówić prawdę, byśmy stawali się siewcami miłości, byśmy umieli otwierać na oścież drzwi Chrystusowego Kościoła dla wszystkich, nie dzieląc ludzi na lepsze i gorsze dzieci Boga.

Maryja nas nigdy nie opuści. Jest z nami jako nasza najukochańsza Matka.

Pod Twoją Maryjo obronę uciekamy się dzisiaj wszyscy. Tutaj obecni, uczestniczący w transmisji, nasze narody i nasze rodziny. Bron nas i bądź z nami w każdym czasie naszego życia. Zawierzmy nasze życie Niewieście obleczonej w słonce. Amen

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.