Cudowna Krew naszego Pana Jezusa Chrystusa

Wakacje to czas, kiedy udajemy się w różne strony świata na odpoczynek. W tym podróżowaniu warto odwiedzać miejsca święte – miejsca cudów. Wśród nich wyjątkowym jest Ludbreg (Chorwacja) – miasto cudu eucharystycznego. Do dziś – już od sześciu wieków – przechowywana  jest tam Krew Chrystusa.

Monstrancja z Krwią znajduje się w sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa. Do tego miejsca zdążają każdego roku  tysiące pielgrzymów.  Przybliżmy więc historię tego niezwykłego miejsca. Był rok 1411 ( rok po bitwie pod Grunwaldem ) . W małym grodzie Ludbreg , jak każdego dnia miejscowy kapłan sprawował Mszę świętą . Nikt jednak nie wiedział co się działo w duszy kapłana, który przeżywał ogromny kryzys wiary. Modlił się jednak z wielką żarliwością by Chrystus dał mu znak , swej Boskiej obecności, by podniósł jego zbolałą duszę z doliny ciemności.  Podczas niedzielnej Mszy świętej w chwili  Przeistoczenia wino w kielichu w jednym momencie  przemieniło się w ludzką krew. Zobaczywszy na własne oczy cud, duchowny bardzo się przestraszył. O zdarzeniu w pierwszej chwili nie powiedział nikomu, tylko przy pomocy murarza ukrył relikwie Najświętszej Krwi Chrystusowej. Tajemnicę ukrywał niemal przez całe jego życie , dopiero na łożu śmierci kapłan odkrył tajemnicę o cudzie i ujawnił miejsce relikwii. Po kilku wiekach , bo w XVIII wieku, święta relikwia Krwi Pańskiej , doczekała się ona specjalnej monstrancji, w której przechowywana jest do dziś.

Wierni, którzy dowiedzieli się o cudzie, od razu zaczęli czcić relikwie. Adorując Krew Chrystusa, prosili o łaski dla siebie i swoich bliskich. O tym, że było ich wiele, można przekonać się, czytając specjalną „Księgę cudów” – „Liber miraculorum”. To niecodzienne wydarzenie było dokładnie badane przez papieskich wysłanników i ostatecznie cud został zatwierdzony w 1513 roku przez Papieża Leona X.

Relikwia Krwi Chrystusa przechowywana jest w sanktuarium w Ludbregu do dziś. Przybywają tam pielgrzymi nie tylko z Chorwacji, ale także z pobliskich Węgier, Słowenii, a także my Polacy, którzy wybierają wakacje w Chorwacji. . Najwięcej pątników przybywa tam na odpust w pierwszą niedzielę września, w tzw. Świętą niedzielę.

Relikwia Najświętszej Krwi Chrystusowej jest stałym upomnieniem, by nas umocnić w wierze, że On jest rzeczywiście z nami do skończenia świata, właśnie w Eucharystii.

 Spełniona obietnica z relikwią Krwi Chrystusa wiąże się pewna ciekawa historia. W XVIII wieku w rejonie Moslawiny pojawiła się epidemia trądu. Wówczas to chorwacki parlament złożył ślubowanie, że jeśli Bóg usunie epidemie, wtedy naród chorwacki w Ludbregu – miejscu przechowywania najcenniejszego skarbu królestwa chorwackiego – zbuduje kościół Chrystusowego Grobu. Zaraza minęła, a obietnica przez całe lata nie była wypełniona. Dopiero w 1990 roku rozpoczęto budowę sanktuarium. Trwała ona cztery lata.

Ówczesny arcybiskup Zagrzebia, kardynał Franciszek Kuharic postanowił, by kaplica została poświęcona nie tylko Męce Chrystusowej oraz Jego Grobowi, lecz by zostało podkreślone Jego Zmartwychwstanie. Tak więc w kaplicy odnajdujemy dziś obraz ukrzyżowanego Chrystusa otoczonego aniołami, którzy zbierają Najświętszą Krew do kielichów; pod ołtarzem znajduje się statua Chrystusa złożonego do grobu; a na rogu kaplicy jest duża mozaika Zmartwychwstania Pańskiego. W pobliżu zbudowano także czternaście stacji Drogi Krzyżowej.

Warto jadąc na wakacje zatrzymać się na chwilę w tym niezwykłym świętym miejscu. Warto by również dzisiejsi “Tomasze” niedowiarki mogli “włożyć palec w miejsce ran oraz rękę w miejsce przebitego serca ” . Warto umocnić naszą wiarę szczególnie w czasie kiedy rozgrywa się następna bitwa pomiędzy Królestwem Bożym a królestwem ciemności o każdą ludzką duszę . Zapraszamy Was do tego cudownego miejsca.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.