Pokój Wam – homilia na III Niedzielę Wielkanocną

III Niedziela Wielkanocna

W okresie wielkanocnym przychodzimy do Pana, aby w świetle Jego zbawczej tajemnicy zmartwychwstania podjąć osobistą refleksję nad naszą wiarą.

W obliczu pandemii, kiedy tak bardzo jesteśmy zaniepokojeni o naszą przyszłość, kiedy wielu z nas boryka się z problemami wynikającymi z ciągłego zamknięcia, odosobnienia, szczególnej mocy nabierają słowa Jezusa, przychodzącego do uczniów i mówiącego: Pokój Wam!

Dzisiejszy świat jest tak bardzo zaniepokojony, a tu nagle słyszymy to wezwanie do porzucenia pokładanych jedynie w ziemskich sprawach nadziei.

Podobni jesteśmy dzisiaj tak bardzo przebywających w Jerozolimie, do których przemawiał św. Piotr, chociaż nie widzimy być może we współczesnych wydarzeniach alegorii, jest to czas próby, czas doświadczania naszej wiary.

Jeżeli wsłuchani tak bardzo w codzienne newsy, będziemy jedynie na nich budować swoją niepewną przyszłość, nieustannie będziemy zlęknieni i niepewni, a przecież jesteśmy ludźmi wiary, tymi, którzy zaufali i zawierzyli Bogu dającemu życie. Wyrazem tego zawierzenia był czyn dokonany przez naszego praojca Mieszka I, który przyjął przed 1055 laty Chrzest Święty wskazując zgromadzonym wokół siebie ludom jaką drogę życia i system wartości powinniśmy wybrać jako wspólnota zgromadzona pod Biało-Czerwonymi barwami.

W świetle zmartwychwstania nie mamy działać w nieświadomości i niewiedzy, a raczej w zaufaniu Bogu i w oparciu jedynie na Jego drodze.

Dzisiaj, podobnie jak w czasach św. Pawła, jest wielu mówiących nam o Bogu, wyrażających z całą swoją powagą: Znam Go, jednakże ich czyny i moralność wskazują na coś zgoła odmiennego.

Pamiętajmy więc, że wiara bez uczynków jest marna. Za naszym oddaniem Bogu musi iść w parze życie złączone z Bogiem.

Apostołowie w wieczerniku doznali niezwykłej łask.i spotkania ze Zmartwychwstałym, podobnej łaski doświadczamy i my, kiedy spotykamy Pana podczas Eucharystii. To eucharystyczne spotkanie wzywa nas do odpowiedzialności za życie nasze i życie wspólnoty Kościoła.

Czy więc wychodząc dzisiaj z tej wspólnoty zechcę budować swoje życie czynnie świadcząc o mojej wierze w Zmartwychwstanie?

Ks. Artur Sitko

 

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.