Obrzęd łączenia Ciała i Krwi Pańskiej podczas Mszy świętej – wyjaśnienie liturgiczne

W centrum uwagi życia Kościoła

Od nieprzyjaciół moich wyzwól mnie, mój Boże

Wstałem rano jakiś niespokojny, nie mogłem spać tysiące niepokojących myśli zaprzątało mi większą część nocy. Od  dłuższego czasu media informują nas o narastających w Europie atakach islamskich fundamentalistów. Dzisiaj podczas audiencji generalnej Ojciec Święty Franciszek [czytaj więcej...]

W trakcie Eucharystii uczestniczący w niej dostrzegają, jak kapłan łamie hostię na połowę a potem z jednej połowy odłamuje małą cząstkę i z wielką pobożnością umieszcza ją w kielichu z Krwią Pańską. Wielu z nas nie zastanawia się po co i dlaczego , wychodząc z założenia: skoro to robi, to tak musi być . Wygląda tajemniczo , tym bardziej, że kapłan wykonując tę świętą czynność coś wypowiada po cichu.Dzisiaj spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie. Co oznacza ta tajemniczo wyglądająca czynność liturgiczna tuż przed komunią świętą ?

Tymi słowami , które towarzyszą połączeniu Ciała i Krwi Pańskiej są : Ciało i Krew naszego Pana Jezusa Chrystusa, które łączymy i będziemy przyjmować, niech nam pomogą osiągnąć życie wieczne

Ogromnie ważnym znaczeniem tej świętej czynności niezmiennie pozostaje przypominanie o  jedności celebracji mszy świętej, która jest pamiątką tej samej, jednej ofiary dokonanej przez Jezusa na krzyżu. Wierzymy że Jezus nie ponosi kolejnej ofiary podczas każdej mszy świętej, lecz że Eucharystia stanowi mistyczny udział w tej jednej, jedynej ofierze, która miała miejsce na Kalwarii.

Przed wiekami  hostii używano nieco inaczej. Ponieważ były one o wiele większe niż obecnie, łamano  je na trzy części, rozdzielane wśród uczestników Eucharystii a nawet  wysyłano osobom nieobecnym oraz wkładano do kielicha podczas sprawowania kolejnej najświętszej ofiary.  Wcześniej konsekrowana cząstka Ciała Pańskiego była zachowywana i dołączana do Najświętszej Krwi podczas kolejnej mszy świętej, prawdopodobnie jako symbol nieustannej sukcesji Ofiary Chrystusa oraz jedności pomiędzy ostatnią i obecną celebracją Eucharystii.

Symbolika aktu wskazuje również na jedność ciała i krwi Jezusa w hostii, ponieważ i hostia, i konsekrowane wino zawierają w sobie całą obecność Jezusa, Jego ciała, krwi, duszy i bóstwa.

Teologowie liturgiści zwracają uwagę rownież na inne znaczenie tej świętej czynności . Dodawanie małej cząstki hostii do kielicha, według nich,  ma swoje korzenie w historii Kościoła z pierwszych wieków.  Był on widomym znakiem  jedności sprawującego świętą liturgię kapłana  z papieżem oraz  z jego biskupem miejsca.

Konsekrowana hostia była więc widomym i konkretnym przypomnieniem łączności z papieżem i biskupami w trakcie sprawowania każdej mszy świętej ale nade wszystko przypomina nam , że każde działanie kapłana podczas mszy świętej jest zakorzenione w obejmującej blisko dwa tysiąclecia historii i tradycji. Jest ono przemyślane i ma na celu przekazanie wielu głębokich prawd duchowych.

Biskup Adam Rosiek

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.