Komunikat dotyczący nadzwyczajnych rozporządzeń związanych z sytuacją pandemii w Polsce

 

Komunikat

dotyczący nadzwyczajnych rozporządzeń

związanych z sytuacją pandemii w Polsce

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Drogie Siostry i Bracia

Z wielką uwagą obserwujemy rozwój sytuacji zdrowotnej w naszej Ojczyźnie,  w naszych miastach , wioskach i środowiskach naszego posługiwania i życia.  Sytuacja w jakiej znalazł się świat, w tym nasza Ojczyzna, nie napawają optymizmem. Lawinowy przyrost zakażeń, rosnąca ilość zgonów z powodu zakażenia na Covid -19 , wymuszają by podejmować ogromnie rozważne działania również w przestrzeni duszpastersko misyjnej. 

W związku z rosnącą ilością chorych oraz realnym zagrożeniem, że udział w naszych, zaplanowanych na najbliższe tygodnie uroczystościach, mógłby stać się przyczyną jeszcze większego rozwoju choroby i poważnie zagrozić zdrowiu i życiu ich uczestników, pragnę Was prosić Drodzy Bracia Kapłani byście wdrożyli w działanie duszpasterskie i misyjne następujące moje zarządzenia .

  1. Regularna celebracja Mszy Świętej. Msza Święta pozostaje niezmiennie największym darem Boga, który daje nam siłę , odnawia nasze dusze i ciała. W czasie pandemii nie wolno nam „zwalniać” się od możliwości codziennej celebracji świętej Eucharystii . Niech Ona przynosi Wam wielkie wzmocnienia, ale również pokój wewnętrzny i pewność Wiernym, którzy napełnieni łaską Bożą z większą pewnością będą podejmować kolejne zadania życiowe, w tych jakże trudnych chwilach.

Dlatego bardzo proszę, aby wszyscy kapłani posługujący w strefach czerwonych i żółtych , w naszej Ojczyźnie, bezwzględnie stosowali się do przepisów sanitarnych, ale nie unikali sprawowania Mszy świętej codziennej i niedzielnej , nawet wtedy, gdyby nam przyszło odprawiać ją bez Wiernych. Proszę Was byście sprawowali regularnie świętą Eucharystię w kaplicach parafialnych.  Przypominam, że w Eucharystii i innych nabożeństwach w strefie czerwonej może uczestniczyć 1 osoba na 7 m 2,  natomiast w strefie żółtej 1 osoba na 4 m 2.

  1. Transmisja dla Ludu Bożego Świętej Eucharystii. Proszę jednocześnie byście zawsze transmitowali celebrację Mszy świętej dla pozostających w domach wiernych, którzy z powodu zagrożenia zakażeniem oraz podeszłego wieku, czy innych przyczyn zdrowotnych,  mogą uczestniczyć we Mszy świętej jedynie online i przyjmować Komunię świętą duchową . Niech ta forma , nowych metod ewangelizacji stanie się Waszym codziennym chlebem powszednim. Kościół coraz mocniej przenosi się do sfery nowych metod komunikacji. Tam również a może nade wszystko znajdziecie Kościół „na peryferiach” i ludzi szukających Boga. Zejdźmy z wygodnej  „kanapy” dotychczasowych przyzwyczajeń i idźmy za wskazaniem Ducha Świętego.

  2. Dyspensa dla starszych i zagrożonych. Udzielam dyspensy dla osób starszych i zagrożonych od obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej w kaplicy, świątyni , zaliczając jednocześnie udział we Mszy świętej online jako spełnienie przykazania uczestniczenia we Mszy świętej niedzielnej czy świątecznej.

Jednocześnie proszę Was , Drogie Siostry i Bracia , byście dyspensę traktowali jako ostateczność . Korzystajmy z niej tylko wtedy, kiedy to jest niezbędne. Zachowując zalecone rygory jak ufam, wierząc w Boże Miłosierdzie , szybko powrócimy do normalnego trybu naszego życia.

  1. Peregrynacja świętych relikwii i figury Ojca Charbela. Odnośnie zaplanowanej kontynuacji peregrynacji relikwii i figury świętego Charbela zarządzam co następuje :

  2. Zaplanowana w ramach peregrynacji Msza święta w Wieluniu z relikwiami świętego Charbela i Jego Figurą na niedzielę 18 października 2020 roku zostaje odwołana . Parafianie z Wielunia, w czasie bezpiecznym, udadzą się wraz ze mną oraz księdzem Bogdanem – wikariuszem wieluńskim do Florencji,  w pielgrzymce, by uczcić Matkę Najświętszą Wniebowziętą oraz świętego Charbela.   W najbliższą niedzielę i kolejne, w Wieluniu będą celebrowane Msze święte jednak w reżimie obowiązującym w czerwonej strefie.

  3. Zaplanowane na 18 października 2020 roku, przywitanie relikwii świętego Charbela i Jego figury w parafii w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz pobyt relikwii do dnia 24 października 2020 roku , zostają odwołane . Parafianie z Ostrowca Świętokrzyskiego , wraz ze swoim księdzem Proboszczem, mogą w małych grupach udawać się do sąsiadującej z nimi Florencji , w dogodnym – bezpiecznym czasie .  W najbliższą niedzielę i kolejne w Ostrowcu Świętokrzyskim będą celebrowane Msze święte zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa .

  4. Figura świętego Charbela wraz z relikwiami zostanie przewieziona do Florencji do dnia 24 października 2020 roku . W tym dniu odbędzie się, bardzo skromna w zakresie ilości uczestniczących w niej osób, uroczystość przywitania relikwii świętego. W tej uroczystości wezmą udział wyłącznie, z duchowieństwa – Pierwszy Biskup Kościoła oraz Proboszcz – Kustosz Sanktuarium we Florencji i ksiądz Wikariusz z Florencji. W uroczystości może uczestniczyć również niewielka grupa wiernych z Parafii Florencja oraz mała delegacja wiernych z Italii.   Taka ilość uczestników wynika z przepisów prawa państwowego dotyczącego zaleceń dla zgromadzeń kultu religijnego , obowiązujących od dnia 19 października 2020 roku w związku z pandemią korona wirusa.

Najdroższe Siostry i Bracia

Święty Charbel dotrze w ten sposób do miejsca swojego docelowego stałego pobytu,  by tam już pozostać na zawsze. Ta forma skromnej uroczystości, z mniejszą ilością duchowieństwa i wiernych da jednak możliwość by w bliższym i dalszym czasie , nawet w trakcie pandemii, mogli każdego dnia przybywać do tego świętego miejsca indywidualnie i w małych grupach wierni,  w tym nade wszystko kolejne Domy Modlitwy Świętego Charbela,  by modlić się , adorować Pana Jezusa przy świętym Charbelu i wypraszać potrzebne łaski. W tym łaskę zdrowia i pomyślności dla siebie i swoich rodzin jak również łaskę przyszłorocznej konsekracji tego sanktuarium oraz przybycie cudownego obrazu Matki Bożej Wniebowziętej, w którym pozostanie już na zawsze.

Uroczystości z większą ilością wiernych, zostaną zaplanowane na pierwszy bezpieczny i dogodny termin , którym wydaje się na tę chwilę 08 maja 2021 roku,  w dniu urodzin świętego Charbela. Niech to będzie symboliczny dzień uroczystego przywitania świętego na naszej ziemi.

Jeżeli nie będzie innych przeciwnych rozporządzeń cywilnych , wyrażam zgodę by do Sanktuarium mogli przybywać duchowni i wierni . Na Księdzu Kustoszu spoczywa jednak odpowiedzialność kanoniczna i cywilna za przestrzeganie reżimu sanitarnego i nakazów wynikających z niniejszego komunikatu  . 

Siostry i Bracia

Niech się nie trwożą serca Wasze. Wierząc w Boga wiemy, że nic nie dzieje się przypadkowo i bez przyczyny.  Wierzymy więc , że forma powitania świętego Charbela,  jaką przyjdzie nam przeżyć, została wybrana przez samego świętego Charbela, którego zawsze wyróżniały cichość , pokora i skromność. Właśnie taką atmosferę , w tych trudnych chwilach wybrał sobie, aby zamieszkać wraz z nami , niemal w samym sercu Europy .

Na te trudne dni, niech swego błogosławieństwa udzieli nam Bóg w Trójcy Jedyny. Prośmy Matkę Najświętszą – Królową Różańca Świętego i świętego Charbela by wyprosili nam łaskę bezpiecznego przejścia przez te trudne doświadczenia życia.

 

                                                                                                  Biskup Adam Rosiek

 

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.