Chrześcijanie giną jak kury,rzeź dzieci,kobiety są gwałcone i molestowane.

Muzułmańscy pasterze Fulani w piątek (24 lipca) zabili pastora kościoła, 5-letniego chłopca i ośmiu innych chrześcijan w atakach w północno-środkowej Nigerii, podają źródła.

Chłopiec i wielebny Shamah Kuyet Ishaya z Evangelical Church Winning All (ECWA) w Zikpak zostali zabici w atakach na przeważnie chrześcijańskie obszary w Kafanchan, Jema’a County, w południowym stanie Kaduna , między 20:00 a północą, źródła powiedziany.

Napastnicy zranili 11 innych nigeryjskich chrześcijan i spalili co najmniej trzy domy.

Mieszkańcy obszaru poinformowali Morning Star News SMS-em o zabitych i rannych, mówiąc, że ofiary należały do ​​kościołów ECWA, baptystów, anglikanów i katolików.

Ataki, do których doszło w trakcie 24-godzinnej godziny policyjnej ze względu na załamanie się systemu bezpieczeństwa na tym terenie, były ostatnimi z fali niekontrolowanych ataków na wspólnoty chrześcijańskie w stanie Kaduna w tym roku.

Pasterze zaatakowali obszary satelitarne Kafanchan Zikpak, Maigizoh, Ungwan Masara i obszar College of Education w Kafanchan.

Pastor Ishaya był absolwentem Seminarium Teologicznego ECWA w Igbaja w stanie Kwara, a jego śmierć potwierdził w oświadczeniu prasowym rektor seminarium John Olu Adetoyese.

„Pastor Shamah, wśród wielu innych, został makabrycznie zamordowany przez pasterzy Fulani w nocnym ataku wczoraj, 24 lipca”, powiedział ks. Adetoyese.

„Niech Pan obdarzy rodzinę męstwem, niech będzie z chrześcijanami w południowej Kadunie. Twoja podróż była tak krótka, ale spełniona, pastorze Shamah Kuyet ”.

Wiadomości tekstowe od mieszkańców do Morning Star News podczas ataku i następnego dnia wskazywały na terror wyrządzony społecznościom.

„ Chrześcijanie giną jak kury ; rzeź dzieci; kobiety są gwałcone i molestowane. Południowa Kaduna krwawi, a rząd milczy; potrzebujemy pomocy! ”, zgłosił mieszkaniec okolicy.

Inny mieszkaniec rejonu powiedział w swojej wiadomości: „Zabijanie ma miejsce w wiosce mojego ojca, Zikpak, Kafanchan i mój tata zaginął, w tym inni mieszkańcy wioski; i domy się palą, ale nie ma pomocy ”.

Morning Star News otrzymało dziesiątki takich wiadomości od chrześcijan z okolicy.

Dzień przed atakami przewodniczący Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Nigerii (CAN) stanu Kaduna, pastor Joseph Hayab, potępił wcześniejsze ataki w oświadczeniu prasowym.

„Stanowisko CAN jest takie, że zabójstwa niewinnych istnień , okaleczenia i niszczenie mienia w całym kraju, zwłaszcza nowe ataki w południowej części stanu Kaduna, osiągnęły nadzwyczajne rozmiary i są przedmiotem poważnego zaniepokojenia; dlatego wymagają, aby rząd federalny przyjął proaktywne podejście, zamiast opowiadać się po jednej ze stron ”, powiedział pastor Hayab.

I dodał: „Oprócz stopnia niekończącego się niszczenia życia i mienia oraz współdziałania rządu, CAN pragnie jednoznacznie stwierdzić, że rząd nie zrobił wystarczająco dużo, aby powstrzymać niekończące się ataki , ani nie zademonstrował zagwarantowania kroków w celu aresztowania agresorów” .

Przewodniczący Konferencji Baptystów Południowej Kaduny, ks. Donald Arak, również wyraził zaniepokojenie w oświadczeniu prasowym.

„Jesteśmy przerażeni, że rząd nie robi nic, aby potępić te ataki na chrześcijan, ani też dać chrześcijanom nadziei, że pracują nad zakończeniem tych nieustannych ataków w stanie Kaduna” – powiedział pastor Arak.

Powiedział Morning Star News , że „Z naszej strony będziemy nadal modlić się o interwencję Boga, aby położyć kres atakom na chrześcijan w stanie Kaduna”.

źródło: evangelicalfocus.com

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.