Podziękowanie za zniesienie celibatu

W centrum uwagi życia Kościoła

Od nieprzyjaciół moich wyzwól mnie, mój Boże

Wstałem rano jakiś niespokojny, nie mogłem spać tysiące niepokojących myśli zaprzątało mi większą część nocy. Od  dłuższego czasu media informują nas o narastających w Europie atakach islamskich fundamentalistów. Dzisiaj podczas audiencji generalnej Ojciec Święty Franciszek [czytaj więcej...]
Pope Francis visits Palo Cathedral in one of his sorties in Leyte Province Saturday, January 17, 2015. The Pope announced his shortened visit to the province due to on going typhoon in the area. He made a quick blessing to items presented to him by some of the churchgoers in the cathedral before leaving. (Photo by Benhur Arcayan/Malacanang Photo Bureau)

Przebywający w Watykanie z wizytą ad limina biskupi z ośmiu katolickich Kościołów wschodnich z USA podziękowali papieżowi za zniesienie celibatu. I wcale nie chodzi o fake news, który zakłamywałby fakt, że Franciszek po synodzie amazońskim nie zdecydował się na wyświęcanie żonatych mężczyzn. Chodzi o niechlubny dekret Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich sprzed 91 lat. W 1929 r. na terenie USA, Kanady i Australii Kongregacja wprowadziła nakaz celibatu dla księży Kościołów wschodnich będących w unii z Watykanem. Wówczas nie tylko zaprzestano wyświęcania w tych krajach żonatych kleryków, ale także zakazano pracy duszpasterskiej żonatym księżom. Skutkiem dekretu było m.in. to, że 200 tys. pozbawionych opieki duszpasterskiej grekokatolików amerykańskich przeszło na prawosławie.

Kongregacja argumentowała, że Kościoły wschodnie w diasporze powinny przyjąć dyscyplinę panującą na danym terenie. Chodziło głównie o skargi biskupów rzymsko­katolickich, że żonaci księża podkopują sens celibatu i powodują zgorszenie wśród wiernych rzymskich.

Że takie „kolonialne” traktowanie mniejszych wspólnot z unijnych Kościołów wcale nie jest pieśnią przeszłości, dowodził list z 1998 r. ówczesnego watykańskiego sekretarza stanu kard. Angela Sodano, który na życzenie Jana Pawła II wypraszał z Polski żonatych księży greckokatolickich przybyłych z Ukrainy do pracy duszpasterskiej. W liście znalazła się podobna argumentacja.

Dekret Kongregacji Franciszek zniósł w 2014 r. 

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.