Nasza mała kaplica….Kamienica k/Paczkowa nowe miejsce kultu

Nasza kaplica domowa jest dla nas miejscem w którym od lat gromadzimy się na modlitwę. Czynimy to zarówno w chwilach radości, jak i w czasach trudnych: czasach próby czy odchodzenia kogoś z grona naszej rodziny.

Przede wszystkim gromadzimy się w niej na Liturgię Godzin oraz Różaniec czy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zdarza się, iż mamy szczęście, uczestniczyć tu w Eucharystii – celebrowanej przez zaprzyjaźnionych kapłanów. Zaś od 13 marca bieżącego roku, dzięki błogosławieństwu Księdza Biskupa Adama Rośka – Pierwszego Biskupa Kościoła , w naszej kaplicy przebywa Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie.

Kaplica, mimo iż jest kaplicą łacińską, posiada liczne wpływy wschodnie. Znajduje się w niej niemal cały ikonostas, który przez wiele lat był przeze mnie malowany ( czy też właściwie w przypadku ikon – pisany).

W centrum jej jest oczywiście tabernakulum – obok którego znajdują się dwie małe ikony: patronki kaplicy św. Joanny D’Arc oraz patrona parafii Kamienickiej św. Jerzego. Pod nimi zaś są dwie sześciokątne ikony przedstawiające świętych serafinów – otoczonych napisem w języku greckim: „święty, święty, święty Pan Bóg Zastępów”.

U góry znajduje się ikona Matki Bożej Czułej a po jej bokach znajdują się podobizny świętych archaniołów Gabriela i Michała, którzy dzierżą relikwie męki Pańskiej (tj. krzyż, włócznię oraz gąbkę na hizopie).

Nad ikoną Madonny jest ikona „dessis” czyli Chrystus tronujący, do którego wstawiają się za ludzkość Jego Matka i „najwyższy spośród narodzonych z niewiast” – św. Jan Chrzciciel. Po bokach tej ikony widzimy wizerunki świętych patriarchów: m.in. Adam, Ewa, Noe, Henoch, Abracham, król Dawid czy wreszcie kolejni prorocy od Samuela aż do Ezechiela.

Pomiędzy ikonami proroków a archaniołami widzimy wizerunki św. Maksymiliana oraz św. Jadwigi Królowej. Nad ołtarzem natomiast znajduje się „ikona obecności Bożej”, na której widzimy zstępującego Ducha Świętego, przemieniającego dary chleba i wina, wraz z wychylona dłonią Bożą, błogosławiącą je. Z tyłu obok ławki znajdują się jeszcze ikona Miłosierdzia Bożego oraz figura Matki Bożej Fatimskiej. Oraz dwie wielkie ikony: Zstąpienia do Otchłani oraz Zaśnięcia Matki Bożej. Obok nich natomiast widzimy ikony świętych: Jana Diego, bł. Jerzego Popiełuszki czy Jana Pawła II.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.