Ważny Komunikat

Dzień dobry,

piszę dziś do Państwa apel i zobowiązanie jednocześnie. Jako lekarz pracuję w oddziale przekształconym do przyjęć Covid. Wszystko się przewróciło do góry nogami, nie możemy już leczyć nikogo innego w tym guzów płuca, astmy innych – oni oczywiście nadal są i nas potrzebują… inne oddziały są opróżniane dla potrzeb dalszych przyjęć.  SYTUACJA JEST POWAŻNA, polska służba zdrowia od dawna postuluje o większą kadrę i zwiększenie nakładów – bogata służba zdrowia Lombardii nie uniosła epidemii.

To od nas  WSZYSTKICH, W TYM OD WAS zależy dalszy scenariusz – czy środków wystarczy i czy kadra medyczna to uniesie – pracujemy w ogromnym stresie,a najgorsze dopiero przed nami i obyśmy nie musieli dokonywać takich wyborów jak Włosi, ktorzy nie mają sprzetu dla wszystkich !

TO NIE JEST GRYPA. TO CZĘSTO CIĘŻKA CHOROBA, NA KTÓRĄ LEKU NIE MA AKTUALNIE. wszystko co wiemy to jeszcze mało, córka koleżanki lat 19 bez obciążeń chorobami innymi, przeszła w Mediolanie zapalenie płuc ze skrajną dusznością – KAZDY Z NAS MOŻE TAK TO PRZEJŚĆ, A KTOŚ KOGO ZARAZISZ MOŻE UMRZEĆ.

Nie chodźcie na spacer, nie róbcie wesołych fotek na tle pustych miejsc znanych dotąd z tłumów. Nie jest to dla mnie zabawne, a budzi wręcz wściekłość, że narażanie się przez nas – personel trafia na beztroskę dorosłych przecież ludzi.

Patogen skrajnie łatwo się przemieszcza, długo pozostaje bez objawów.

Co robić?

MYJ RĘCE po przyjściu do domu

NA STACJI ORLEN są płyny do dezynfekcji – SUCHE ręce dezynfekuj- woda rozcieńcza  środek dezynfekcyjny

ZAKUPY – rób w rękawiczkach chirurgicznych, zdejmij je tak, by je zrolować odwracając na drugą stronę -czyli czystą a drugą rekawiczkę czystą ręką chwyć od srodka i też tak zroluj,

RÓB ZAKUPY DO WŁASNEJ TORBY, unikaj koszyka

Jesli możesz pozostaw zakupione rzeczy na 24 godziny w suchym pomieszczeniu- wirusy będą wysychać i ginąć

JESLI uznasz, że zostałeś narażony na COVID – po wejściu do domu zdejmij odzież i wykąp się, zostaw poza domem to, czego nie musisz zabrać np z auta, wszystko wypierz w temp przynajmniej 60 st C,

JESLI podejrzewasz, że mozesz mieć COVID – noś maseczkę i bezwzględnie się izoluj

testy z moczu są do Polski sciągane i być może będzie można je kupić za ok 30zl, ale ich czułość jest niska.

Badania genetyczne wykonuje tylko sanepid- jesli jestes CHORY – należy udać się do Chorzowa lub Tychów gdzie na ten moment są miejsca.

TO NIE JEST PRZESADA. wygląda jakbym pisała dziwactwa, ale gdyby nie był to fakt – dziś bylibyśmy w kinie, planowalibyśmy weekend majowy itd – a tak nie jest.

Izolacja to jedyny sposób przetrwania.

dostałam nagraną wypowiedź włoskiej lekarki polskiego pochodzenia – jako lekarz i jako człowiek – nie byłam w stanie wysłuchać jej apelu bez łez. wtedy umierało 100 osób dziennie, dziś umiera ponad 400!

ZOSTAN W DOMU – trzeba jeszcze wytrzymać- 2-3 tygodnie, by nasz świat mógł wrócić do normy.

jeśli ktoś uważa, że treść tego maila może pomóc innym – proszę go przesłać, napisałam wszystko, co sama mówię najbliższym mi osobom myśląc o epidemii całą dobę, bo nie da się inaczej, jeśli stało się nagle moją pracą.

Małgorzata Farnik


Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Katedra i Klinika Pneumonologii
ul. Ziołowa 45-47
Katowice

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.