Koronawirus w Polsce. Zakażony ksiądz odprawiał msze i pogrzeby

Pierwszym księdzem, który zaraził się koronawirusem w Polsce, jest 66-letni duchowny z parafii w Białopolu w powiecie chełmskim. Gmina postanowiła zdezynfekować kościół, w którym zakażony odprawiał nabożeństwa – informuje portal chelm.naszemiasto.pl.

Początkowo ksiądz przebywał na oddziale pulmonologicznym chełmskiego szpitala. Dopiero po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa przetransportowano go do placówki w Puławach. Prawdopodobnie duchowny zaraził się wirusem w czasie odprawiania pogrzebu. Jedna z uczestniczek ceremonii przebywała wcześniej we Włoszech.

Gdy Wójt Białopola dowiedział się o zakażeniu księdza, od razu poinformował służby sanitarno-epidemiologiczne. – W środę po godzinie 21 otrzymałem telefon od dziekana z niepokojącymi informacjami dotyczącymi proboszcza. Z samego rana wystosowałem więc do sanepidu prośbę o zdezynfekowanie kościoła w Białopolu i kaplicy w Strzelcach, bo to właśnie tam ksiądz odprawiał msze święte. Zdecydowałem dzisiaj również o zamknięciu Urzędu Gminy – powiedział Henryk Maruszewski .

W związku z koronawirusem Episkopat przygotował nowe wytyczne dot. m.in. udziału w mszach i obecności w kościołach w całej Polsce. “Rekomendujemy biskupom udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej m.in. osobom w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem” – czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.