Rodzice chrzestni powinni być wzorem i przykładem wiary

W dzisiejszych czasach coraz częściej napotykamy na pytających , czy rodzicami chrzestnymi mojego dziecka mogą być moi przyjaciele, ale proszę księdza oni są niewierzący ?  Ukazuje to kruchość wiary pytającego i ogrom problemu przed którym stoi dzisiejszy Kościół tradycji katolickiej.  Zastanówmy się więc przez chwile nad rolą matki chrzestnej, rodziców chrzestnych,  by dać jednoznaczną odpowiedź i sugestie, aby do tej ogromnie odpowiedzialnej roli szukać perełki duchowe i ludzi prawdziwie odpowiedzialnych.

Misja matki chrzestnej polega na składaniu dziecka w rękach Boga. Zaproszenie do roli matki chrzestnej dziecka to wspaniałe wydarzenie. Dlatego przyjmując to zaproszenie, powinnyśmy rozumieć odpowiedzialność, jaka ciąży na chrzestnej. W tym doświadczeniu miłości matka chrzestna staje się duchową matką dziecka i zaciąga zobowiązanie wobec samego Boga. W czasie wzrastania dziecka winna pomagać w przekazywaniu mu wiary.

Chrzest to zaledwie początek pełni chrześcijańskiego życia. Zgodnie z postanowieniami Soboru Watykańskiego II „wszelako chrzest sam przez się jest jedynie pierwszym zaczątkiem, jako że całkowicie zmierza do osiągnięcia pełni życia w Chrystusie. Zatem chrzest ma prowadzić do pełnego wyznawania wiary, do całkowitego wcielenia w zgodną z wolą Chrystusa instytucję zbawienia, wreszcie do pełnego wszczepienia w eucharystyczną wspólnotę”. 

Misja matki chrzestnej polega na składaniu dziecka w rękach Boga. Bez wątpienia Bóg udzieli jej wszelkich łask niezbędnych do tego, aby mogła towarzyszyć swemu chrzestnemu dziecku w drodze wiary, do której sam Jezus Chrystus je zaprasza.

Matki chrzestne reprezentują rodzinę chrześniaka, gdy tej nie ma fizycznie lub gdy w niej brakuje wiary. Reprezentują także wspólnotę, diecezję i Kościół powszechny, który prowadzi i rozwija działania duszpasterskie oraz przyjmuje nowego członka do wspólnoty wiary i tworzy mistyczne Ciało Chrystusa.

Na czym polega rola matki chrzestnej?

Niezmiernie miło jest obdarować chrześniaka zabawką, której dziecko bardzo pragnie, jednak najlepszym prezentem, jaki możemy mu ofiarować jest szczere towarzyszenie w jego duchowej drodze i w relacji z Jezusem. Podstawowe zadanie chrzestnej to trwanie przy chrześniaku podczas jego wędrówki ścieżkami wiary i dawanie przykładu własnym życiem. 

Matka chrzestna posiada duchową „władzę” nad swoim chrzestnym dzieckiem. I chociaż często władza bywa postrzegana jako coś, co się komuś narzuca lub czym się kogoś zniewala, to jednak w tym wypadku faktycznie chodzi o szacunek, mądrość i właściwość w tym, co ona mówi.

Dlatego też władzę duchową należy pojmować jako działania matki chrzestnej w życiu duchowym chrześniaka, które często bywa słabe, zaniedbane lub zagubione w innych wierzeniach. Najlepszym spadkiem, jaki chrzestna może po sobie zostawić to nauczenie chrześniaka modlitwy, rozmowy z Bogiem i bliskości z Jezusem.

Aby jak najlepiej wypełniać swą misję, ważne jest, aby matka chrzestna nawiązała relację pełną wzajemnej miłości ze swym chrześniakiem, jego rodzicami i rodzeństwem. Ważne, by razem spędzali czas. Jedynie w ten sposób, chrzestna może towarzyszyć chrześniakowi w jego rozwoju jako człowieka i chrześcijanina.

Modlić się za chrześniaka

Matka chrzestna ma obowiązek modlić się za chrześniaka i wspierać rodzinę w procesie jego solidnej formacji, zgodnej z Bożym prawem. Należy prosić Boga o to, by chrześniak był człowiekiem wiary, by był dobry, by miał charakter, a w dorosłym życiu, by mógł stać się wzorem dla innych.

Należy prosić Ducha Świętego o siłę i stałość na ścieżce życia chrzestnego dziecka. Należy prosić Matkę Bożą o wstawiennictwo i anioły o opiekę na każdy dzień życia dziecka.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.