Dewastacja krzyża na Trzech Lipkach. Ktoś oblał go farbą!

 
 
 

Zgłoszenie do policji wpłynęło w sobotę po godzinie 19:00. Funkcjonariusze badają tę sprawę. W pobliżu krzyża znajduje się monitoring i być może to pomoże rozwiązać zagadkę, kto stoi za tym czynem.

Podstawa 40-metrowego krzyża górującego od 2001 roku nad miastem została oblana czerwoną farbą. Oblany został także m.in. wizerunek Jana Pawła II. Na tablicach pamiątkowych walają się puste “małpki”, a wokół samego krzyża jest sporo niedopałków papierosów. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy w niedzielę rano podczas realizacji zdjęć, nie kryją swojego oburzenia. “Nie ma dyplomatycznych słów by opisać to co się dzieje” – mówiła ze łzami w oczach kobieta, która mieszka w pobliżu wzgórza Trzy Lipki i jak mówi, codziennie przychodzi w te okolice na spacer z psem.

W niedzielę wieczorem zatrzymano 40-letniego mieszkańca Bielska-Białej, który jest podejrzany o akt wandalizmu na Wzgórzu Trzy Lipki i Przełęczy u Panienki. Mężczyzna w piątek zniszczył ponad stuletnią kapliczkę na Szlaku Papieskim w Kozach, a w sobotę oblał farbą Krzyż Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej. Wandalowi za zbezczeszczenie tych miejsc grożą nawet dwa lata za kratami.W piątek dyżurny kobiernickiego komisariatu odebrał zgłoszenie o zdewastowanej kapliczce na Przełęczy Panienki w masywie leśnym Chrobaczej Łąki. Na miejsce natychmiast zostali wysłani policjanci, którzy potwierdzili zgłoszenie. Wandal uszkodził kapliczkę na wiodącym tamtędy Szlaku Papieskim rozbijając obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz ozdobną oprawę kapliczki składającej się m.in. z różańca. Kryminalni z Komisariatu Policji w Kobiernicach wykonali oględziny kryminalistyczne miejsca zdarzenia i rozpoczęli poszukiwania chuligana.W niedzielę tuż przed godziną 18.00 dzięki informacjom uzyskanym przez stróżów prawa z trzeciego komisariatu udało się wytypować osobę podejrzewaną o profanację krzyża na Trzech Lipkach. Policjanci zatrzymali zaskoczonego 40-latka. Śledczy ustalili, że odpowiada on za zbezczeszczenie nie tylko Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, ale także kapliczki na Szlaku Papieskim w Kozach.W sobotę bielska Policja została powiadomiona o kolejnej profanacji miejsca kultu religijnego. Na bielskim wzgórzu Trzech Lipkach wandal oblał farbą kamienną podstawę Krzyża Trzeciego Tysiąclecia i wmurowaną tam tablicę upamiętniająca słowa Jana Pawła II. Na miejscu śledczy wykonali oględziny z udziałem technika kryminalistyki. Poszukiwaniem wandala zajęli się kryminalni i dzielnicowi z bielskiej trójki.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Leave a reply

Your email address will not be published.