Orszak Trzech Króli 2020

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza granicami naszego kraju. Hasłem – Cuda, cuda ogłaszają chcemy przypomnieć idee wspólnego kolędowania, która przyświecała orszakowi od samego początku. Mamy niedosyt kolęd i mam nadzieję, że 6 stycznia Polska stanie się jeszcze bardziej rozkolędowana

 

Wrocław 

6 stycznia 2020 r. o godz. 12.30 wyruszy z Ostrowa Tumskiego X jubileuszowy wrocławski Orszak Trzech Króli.

Jubileuszowy Orszak Trzech Króli to szczególna okazja do wspólnego świętowania.

Z racji jubileuszu zaplanowano wiele niespodzianek. W kolumnie orszakowej pojawią się wszystkie dotychczasowe Święte Rodziny, począwszy od rodziny małego Franciszka, który grał rolę pierwszej Bożej Dzieciny w 2011 roku. Pojawi się też nowa postać – św. Jan Chrzciciel, patron Wrocławia, oraz dobrze już znany Latarnik Wrocławski.

Jak co roku Orszak ma też cel charytatywny. Tym razem będzie to kwesta na wsparcie dzieci korzystających z Centrum dla Dzieci i Młodzieży

Katowice

Orszak Trzech Króli 2020 to piąta z rzędu taka impreza w stolicy Górnego Śląska, jedna z największych w regionie. Kolorowy, śpiewający kolędy pochód aktorów, przebierańców i rodzin z dziećmi dotrze pod Pomnik Żołnierza Polskiego na osiedlu Paderewskiego, gdzie w stajence Trzej Mędrcy symbolicznie pokłonią się nowo narodzonemu Jezusowi.

Uczestnicy Orszaku wezmą udział we wspólnym śpiewaniu kolęd. Także w tym roku organizatorzy marszu w Katowicach spodziewają się kilku tysięcy uczestników. W trakcie marszu odbędą się tradycyjne jasełka.

Warszawa

W Warszawie tradycyjnie orszak wyruszy z placu Zamkowego, następnie przejdzie przez Krakowskie Przedmieście oraz Królewską i dotrze do placu Piłsudskiego. O godzinie 12 kardynał Kazimierz Nycz przeprowadzi modlitwę Anioł Pański, po której zostanie przeczytany fragment Ewangelii o wędrówce Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem.

Przed Królewskim Orszakiem około godziny 11.45 w drogę do Betlejem wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i w eskorcie Rzymian.

– Trasa jest niezmienna, natomiast w tym roku wprowadziliśmy dużo nowych elementów. Stworzyliśmy postacie kolędników, którzy będą towarzyszyć gwiazdorowi i chorążemu idącym na czele orszaku. Ponadto, pojawią się nowe pojazdy, w tym ogromna łódź króla azjatyckiego i wielka warownia króla europejskiego. Z kolei król afrykański pojedzie na wielbłądzie – opowiada Barbara Trzeciak, koordynatorka Orszaku Trzech Króli.

Orszak główny wyruszy w drogę do stajenki o 12.15. Na jego czele pójdzie Gwiazdor niosący orszakową gwiazdę. Będą mu towarzyszyły najmłodsze dzieci z przedszkoli i zerówek, przebrane za pastuszków. Za nimi podążą kardynał Nycz i osoby niepełnosprawne.

W drodze do stajenki królowie miną sceny: dwór Heroda, na Królewskiej walkę dobra ze złem, bramę anielską przy wejściu na plac Piłsudskiego. Na scenie głównej odbędzie się powitanie Świętej Rodziny i pokłon Trzech Króli.

 

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.