Nadzwyczajne święta Bożego Narodzenia w Betlejem

W tym roku święta Bożego Narodzenia mają w Betlejem wyjątkowy charakter. Po 14 wiekach powrócił bowiem z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej do miejsca Narodzenia Pana Jezusa fragment Jego kołyski. Jest to kawałek drewna klonowego o długości 2,5 cm i szerokości około centymetra. O przekazanie relikwii żłobka prosił Franciszka osobiście prezydent Autonomii Palestyńskiej.

Ten dar wlał w serce palestyńskich chrześcijan pokój i nadzieję. Podarowanie przez Ojca Świętego tej relikwii Betlejem wywołało ogromną radość tamtejszych wiernych. Według polskiego franciszkanina jest to uzupełnienie tego, “co już mamy, bo pierwszą relikwią jest sama Grota Narodzenia, ale przekazanie nam żłóbka, w którym leżał Jezus, to jest naprawdę wielka radość”. Chrześcijanie przychodzą i modlą się przy tej bezcennej pamiątce .

Bożonarodzeniowe uroczystości rozpoczęły się w Betlejem wjazdem do miasta narodzenia Chrystusa łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Na Placu Żłóbka, przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego powitały go władze arabskie, miejscowe duchowieństwo i mieszkańcy miasta, a także przedstawiciele trzech wspólnot strzegących Groty Narodzenia Jezusa: prawosławnej, franciszkańskiej i ormiańskiej. W sprawowanej o północy Pasterce wziął udział prezydent Autonomii Palestyńskiej, który po liturgii oddał cześć Relikwiom Żłóbka. Są one przechowywane w bazylice św. Katarzyny.

Obchodom Bożego Narodzenia w Ziemi Świętej towarzyszy szczególna modlitwa o pokój i sprawiedliwość na całym Bliskim Wschodzie. Ogromną radość wywołała decyzja władz izraelskich, które dosłownie w ostatniej chwili pozwoliły chrześcijanom ze Strefy Gazy wziąć udział w bożonarodzeniowych uroczystościach w Betlejem.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.