Niepodległa . Do Hymnu !!!

W samo południe 11 listopada Polska zabrzmiał Mazurkiem Dąbrowskiego. Od Bałtyku po gór szczyty, w malutkich wsiach i największych metropoliach, w kraju i za granicą miliony Polaków i przyjaciół Polski zaśpiewało polski Hymn. 

Rocznicę odzyskania niepodległości czcimy  radośnie i wspólnie. Ważnym elementem było wyśpiewanie w samo południe naszej najważniejszej pieśni. Będzie to druga edycja ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał m.in. w miejscach szczególnie bliskich sercom Polaków. O 12.00 z Wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie popłynął  w świat dźwięk trąbki, a zgromadzeni na Krakowskim Rynku mieszkańcy miasta i turyści, z towarzyszeniem Chóru Polskiego Radia, odśpiewali Pieśń Legionów Polskich, przypominając o wielkim sukcesie Polaków, którzy po 123 latach niewoli odzyskali niepodległość. Hymn został odśpiewany także przez uczestników formującego się pod Katedrą Wawelską pochodu patriotycznego, który przeszedł na pl. Jana Matejki.

Mazurka Dąbrowskiego słychać było także w wielu miejscach Warszawy, w tym na jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc stolicy, czyli na pl. Zamkowym. Z wieży Zamku Królewskiego popłynął dźwięki hymnu, a warszawiacy i turyści zgromadzeni pod Kolumną Zygmunta zaśpiewali razem utwór Józefa Wybickiego. Towarzyszył im w tym  Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze.

Do śpiewania hymnu można się było przyłączyć także w Łazienkach Królewskich, w przestrzeni kulturalnej „Niepodległa. Miejsce Spotkań” oraz przed Pałacem Mostowskich, gdzie śpiewał  Chór Komendy Stołecznej Policji, stołeczni policjanci i pracownicy cywilni KSP, którzy w tym świątecznym dniu  czuwali nad działaniem Komendy.

W Rzeszowie hymn został odśpiewany w sercu miasta, na Placu Wolności. Rzeszowska odsłona akcji „Niepodległa do hymnu” jest częścią oficjalnych obchodów zorganizowanych wspólnie przez Prezydenta Miasta, Marszałka Województwa i Wojewodę, połączona z odsłonięciem Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Mazurek Dąbrowskiego było słychać w samo południe również w innych stolicach województw, w tym m.in. w Katowicach, które świętują w tym roku stulecie pierwszego Powstania Śląskiego, pod białostockim Ratuszem oraz w Zielonej Górze, gdzie mieszkańcy miasta odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego na placu przy Konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej, inaugurując w ten sposób uroczysty przemarsz orkiestry, kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz pozostałych uczestników uroczystości na Plac Matejki. O 12.00 hymn zabrzmiał także z wieży ratuszowej Kalisza i podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Ostrołęka.

Równie głośnio było słychać Polski Hymn w Dywitach, które uczciły odzyskanie wolności Biegiem Niepodległości wokół Jeziora Dywickiego, w których z Mazurkiem Dąbrowskiego na ustach zainaugurowano  sezon Morsy. Hymn był śpiewany na plaży Bałtyku, nieopodal Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach oraz w Karkonoszach, na szczycie Szrenicy.

Polski Hymn wybrzmiał również za granicą. Rozgrzał serca polskich polarników pracujących w Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, Polaków mieszkających na Litwie, Ukrainie, w Kazachstanie i Australii. Mazurek Dąbrowskiego zaśpiewali także Polacy wypoczywający na złocistej plaży Copacabana w Rio de Janeiro oraz w wielu kaplicach i  świątyniach w naszej Ojczyźnie.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.