Płonie katedra Notre Dame w Paryżu – wielki dramat . Módlmy się .

Pożar wybuchł w poniedziałek po południu. – Z góry średniowiecznej katedry wydobywał się dym, a płomienie zachowały się poza dwiema dzwonnicami – informuje agencja Reuters powołując się na rozmowę z jednym ze świadków zdarzenia.Jak pisze z kolei PAP, strażacy podają, że pożar ma “potencjalnie związek” z pracami renowacyjnymi katedry. Skali pożaru na razie nie ustalono. Na zdjęciach w “Le Figaro” widać kłęby dymu w przedniej części kościoła. Katedra Notre Dame to jedna z najbardziej znanych katedr na świecie. Jej nazwa tłumaczy się jako “Nasza Pani” i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją w IX wieku. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).

 

  • “Ten pożar to niepowetowana strata dla światowego dziedzictwa i tożsamości kulturowej Europejczyków” – pisze na Twitterze senator Barbara Zdrojewska.

   Barbara Zdrojewska@BZdrojewska

   Mamy do czynienia z zupełnie wyjątkowym i tragicznym w swoim wymiarze, historycznym wydarzeniem, które dokonuje się na naszych oczach.
   Ten pożar to niepowetowana strata dla światowego dziedzictwa i tożsamości kulturowej Europejczyków.

   Zobacz pozostałe Tweety użytkownika Barbara Zdrojewska
 • Dowódca paryskiej straży pożarnej potwierdza w rozmowie z AFP, że udało się uratować najcenniejsze dzieła sztuki.

  Agence France-Presse

  @afpfr

  “Les sapeurs-pompiers attaquent cet incendie avec 18 lances à incendie, depuis l’extérieur mais aussi depuis l’intérieur, pour tenter de sauver cet édifice, ce qui à l’heure actuelle n’est pas acquis”, explique le secrétaire d’Etat à l’Intérieur

  Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze

  Agence France-Presse

  @afpfr

  “Actuellement la manœuvre vise à préserver l’arrière de la cathédrale, où sont situées les œuvres les + précieuses, que nous sommes en train d’évacuer. Les œuvres les plus précieuses ont été mises à l’abri”, déclare le général Gallet, commandant des sapeurs-pompiers de Paris pic.twitter.com/qlQtT097DK

  Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze
  Ludzie o tym mówią: 114
 • “Jestem wstrząśnięty obrazem płonącej katedry Notre Dame w Paryżu. Łączę się w bólu i smutku z Kościołem we Francji i chrześcijanami na całym świecie” – napisał na swoim profilu na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki na wiadomość o pożarze słynnej świątyni. “Choć płoną bezcenne zabytki dziedzictwa europejskiego, wierzymy, że duch Francji i chrześcijańskiego świata pozostanie nienaruszony” – napisał arcybiskup Stanisław Gądecki.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.