Papież Franciszek w Maroko

Odwaga spotkania i podania ręki są drogą pokoju i zgody dla ludzkości tam, gdzie ekstremizm i nienawiść są czynnikami podziałów i zniszczenia – powiedział papież Franciszek w stolicy Maroka Rabacie. Ojciec Święty odbywa dwudniową pielgrzymkę do tego kraju, której głównymi tematami są dialog z islamem oraz migracja.

Na stołecznym lotnisku Rabat-Sale na papieża oczekiwał król Maroka Mohammed VI. Monarcha zaprosił ppieża do Maroka 34 lata po historycznej pielgrzymce św. Jana Pawła II. Zgodnie z miejscową tradycją monarcha powitał papieża mlekiem migdałowym i daktylami.

W pierwszym przemówieniu wygłoszonym w Maroku do władz i przedstawicieli społeczeństwa na esplanadzie przy Wieży Hasana w Rabacie Franciszek mówił o potrzebie zjednoczenia wysiłków na rzecz budowy świata bardziej solidarnego oraz dialogu w duchu poszanowania bogactwa i specyfiki każdego narodu i każdej osoby.

Papież zaapelował o przezwyciężenie napięć i stereotypów, przynoszących „zawsze strach” oraz o otwarcie na współpracę w duchu szacunku. – Niezbędne jest to, by fanatyzmowi i fundamentalizmowi przeciwstawić solidarność wszystkich wierzących mając za nieocenione punkty odniesienia naszego działania wartości, które są wspólne – oświadczył Franciszek.

Papież upomniał się o pełnię wolności religijnej. Podkreślił: „Wolność sumienia i wolność religijna – która nie ogranicza się tylko do wolności kultu, lecz musi umożliwić każdemu to, by żył zgodnie ze swymi przekonaniami religijnymi – są nierozerwalnie związane z godnością ludzką”.

Mówiąc o migracji Franciszek wyraził przekonanie, że rozwiązania nigdy nie przyniesie „budowa barier, szerzenie strachu przed innym czy odmawianie pomocy tym, którzy aspirują do słusznej poprawy dla siebie i swych rodzin”.

Wizyta odbywa się w 800. rocznicę spotkania świętego Franciszka z Asyżu z sułtanem Malikiem al-Kamilem w Egipcie w czasie wypraw krzyżowych. Jak przypomniał jednak rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti, obchodzone jest także inne 800-lecie – obecności franciszkanów na terenie Maroka.

Jeszcze w sobotę Franciszek odwiedzi znajdujące się obok Mauzoleum Mohammeda V – sułtana, a później króla Maroka, zmarłego w 1961 roku, uważanego za ojca współczesnego narodu marokańskiego. Kolejnym punktem wizyty jest spotkanie z Mohammedem VI i jego rodziną w Pałacu Królewskim, Dar-al-Makhzen.

Potem papież uda się do Instytutu Mohammeda VI, gdzie kształceni są imamowie i muzułmańscy kaznodzieje oraz kaznodziejki z wielu krajów. Placówka ta powstała z inicjatywy króla w ramach wysiłków na rzecz promowania islamu w duchu tolerancji i dialogu.

Podkreśla się, że po raz pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła katolickiego został zaproszony do szkoły dla imamów. Tam wraz z królem wysłucha wystąpień studentów tej szkoły. Nie przewiduje się natomiast wystąpienia Franciszka.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.