Tysiące katolików i muzułmanów będzie świętować wspólne święto: Zwiastowanie Maryi

Jak informuje agencja Fides, ok. 1600 chłopców i dziewcząt z ponad 40 krajów weźmie udział w Światowym Spotkaniu Młodzieży Ekumenicznej, zaplanowanym w Bejrucie od 22 do 26 marca.

Termin nie jest przypadkowy – 25 marca młodzi chrześcijanie dołączą do muzułmanów, aby wspólnie uczestniczyć w świętowaniu Zwiastowania Dziewicy Maryi.

Zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie dzielą bowiem wiarę w cudowne poczęcie Jezusa. Podobnie jak Biblia, Koran potwierdza nadprzyrodzony charakter zdarzeń, które miały towarzyszyć narodzinom Jezusa. Anioł, zwiastujący Maryi narodzenie Syna, zapewnia Maryję, że dziecko pocznie się bez udziału mężczyzny. Przepowiada, że będzie On uzdrowicielem, cudotwórcą i nauczycielem dzieci Izraela (Koran 3, 42-51 oraz 19, 16-34).

Jak mówił w jednym z wywiadów imam Youssef Chadid, Jezus jest cudem dla całej ludzkości, ponieważ miał tylko matkę, Maryję. “Kiedy muzułmanie mówią o jakimś proroku, na znak szacunku dodają słowa: “Pokój z Nim”; wypowiadając imię “Maryja” też używają “Pokój z Nią”. Dlatego muzułmanin nie może pozwolić na to, by ktoś obrażał Jezusa lub jego matkę, Maryję – to bardzo ciężki grzech”.

Tegoroczne spotkanie ekumeniczne jest organizowane przez Kościoły Libanu, Radę Kościołów Bliskiego Wschodu i Wspólnotę z Taizé. W Libanie, od 2010 roku, maryjna uroczystość Zwiastowania Pańskiego została ogłoszona świętem narodowym, z deklarowanym zamiarem odnalezienia się w nabożeństwie do Maryi – dzielonym również wśród muzułmanów – punktem zbieżności między różnymi wspólnotami religijnymi. Każdego roku, z okazji tego święta, obchody odbywają się w różnych częściach kraju, zwłaszcza w sanktuariach maryjnych – takich jak Notre Dame de Nourieh i Notre Dame de Jamhour.

Co roku międzyreligijne obchody z okazji święta Zwiastowania Maryi odbywają się również w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

 

 

 

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.