Orędzie na Boże Narodzenie 2018 r.

                                                       

„Ten sam Jezus jest dzisiaj obecny we wszystkich, których nikt nie potrzebuje, którzy do niczego nie są przydatni, których się nie leczy, którzy są głodni, nadzy i nie mają domu… Udzielcie dachu nad głową bezdomnemu Chrystusowi i przemieńcie domowe ognisko na dom pokoju, radości i miłości, troszcząc się o każdego spośród waszej rodziny lub po prostu o bliźnich”.
(święta Matka Teresa z Kalkuty)

Umiłowani w Panu Siostry i Bracia.  

Od słów wypowiedzianych przed laty, przez świętą Matkę Teresę z Kalkuty, pragnę zwrócić się do Was, którzy w ten święty wieczór i dzień, nadejścia Boga na świat  dzielicie się opłatkiem, symbolem miłości Chrystusa. 

Boże Narodzenie to czas, w którym niemal na wyciągnięcie ręki odczuwamy obecność Boga wśród nas. Boga, który przychodzi aby nas zbawić, aby nauczyć nas swej Bożej miłości, by przepełnić serca ludzkie swoim miłosierdziem.

Bóg w tajemnicy swego przyjścia uczy rodzaj ludzki, czym jest pokora. Bowiem czymże innym jak nie aktem niezwykłej i niepojętej pokory jest fakt, że Bóg, przyjmuje ludzką naturę, naturę swego stworzenia, po to aby pomóc człowiekowi odzyskać utracony przez grzech pierworodny raj.

Jakże wielkiej trzeba było pokory i miłości, by Syn Człowieczy przybierając postać sługi – uniżył się dla człowieka, aby i on osiągnął wieczną szczęśliwość.

Chrystus przyszedł w ciele ludzkim jeden jedyny raz, rodząc się, jako ludzkie dziecię w betlejemskiej szopie. Przychodzi jednak do każdego z nas codziennie, rodząc się w naszych ludzkich sercach. Przychodzi by zbawić każdego człowieka. W tym tkwi istota tej niepojętej tajemnicy, która bierze swój początek w betlejemskiej szopie.

 

 

Siostry i Bracia

W tę świętą bożonarodzeniową noc, da się słyszeć głos Boga mówiący do każdego z nas, da się słyszeć śpiew aniołów zwiastujących nadejście Mesjasza Pana, wychwalających Boga na wysokości i zapowiadających pokój ludziom dobrej woli. Aniołowie zwiastują również pokój światu, o ile  przyjmie on Chrystusa jako swego Zbawiciela.

Dzisiaj pragniemy pójść do duchowego Betlejem , miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, by odnaleźć rodzącego się Boga w sercach tych wszystkich  w których mimo ich życiowej marności zapragnął zamieszkać .

Dlatego klękając przed Tobą, leżącym w betlejemskiej szopie, wielbimy Cię Dziecię Jezus przychodzące do nas w postaci tych wszystkich, których pragniemy objąć otrzymaną od Ciebie miłością. W tej uroczystej i radosnej chwili pragniemy Cię dostrzec we wszystkich, których nikt już nie potrzebuje, chorych i cierpiących, uzależnionych i samotnych. Odrzuconych przez ich rodziny i zapomnianych przez społeczeństwo.

Pragniemy Cię adorować, nowonarodzony Królu świata, w tych którzy z powodu swego kalectwa czy podeszłego wieku nikomu już nie są potrzebni i pozostawieni na pastwę losu, oczekują końca swojego pielgrzymowania w domach pomocy , przytułkach i noclegowniach.

Pragniemy Cię zauważyć w tych, którym odmawia się prawa do leczenia bo są za starzy, aby dzisiejszy świat inwestował swoje zasoby w ratowanie ich życia.

Dziecię Jezus, to Ty płaczesz i ronisz swe Boskie łzy oczkami małych wynędzniałych z głodu i zimna dzieci, których w dzisiejszym świecie mamy tak wiele. To Ty cierpisz wraz z sierotami w domach dziecka, również w naszej Ojczyźnie. To Ty odczuwasz zimno i zmęczenie żyjąc z tysiącami bezdomnych, również, którzy w tę świętą noc tak jak Ty, nie znajdują miejsca i ciepłego potraktowania przez społeczność, która ich otacza. Ty jesteś również z tymi, którzy cierpią rozłąkę będąc w więzieniach i miejscach odosobnienia, tak często cierpiąc z powodu niepopełnionych przez siebie złych czynów.

Dziecię Jezus pragniemy Cię przyjąć pod swój dach, nie tylko w symbolu dodatkowego nakrycia, które ustawiamy na wigilijnym rodzinnym stole, ale pragniemy otworzyć swoje serca dla Ciebie by dostrzegać Cię w tych ludziach, dla których przyszedłeś by odmienić oblicze ziemi, ich ziemi i naszej ziemi.

 Stojąc w gronie pastuszków w betlejemskiej szopie, w tę świętą bożonarodzeniową noc i dzień, uroczyście Ci przyrzekamy, że będziemy Cię szukać w każdym napotykanym człowieku, że nie odwrócimy już więcej głowy od proszącego, bezdomnego, chorego, cierpiącego czy więzionego człowieka.

Dziecię Jezus, prosimy Cię przemień nasze domowe ogniska na dom Twojego pokoju w którym będzie królowała Twoja miłość i Boża radość z powodu wspólnego z sobą przebywania. Niechaj ojcowie i matki troszczą się o swoje dzieci  również te, których narodzin oczekują. Niech z naszej Ojczyzny zniknie na zawsze ciężki grzech dzieciobójstwa nienarodzonych dzieci.

 Prosimy Cię, nasz nowonarodzony Panie, przepełnij serca córek i synów naszego Polskiego narodu pragnieniem miłości bliźniego i autentycznego braterstwa, byśmy nie żyli w pogardzie względem siebie, ale współtworzyli rodzinę rodzin, wspólnotę pięknego narodu, który żyjąc w Twoim pokoju i harmonii może stać się przykładem odnowy moralnej dla tak bardzo zubożałej i wyzutej z zasad moralnych, wspólnoty narodów Europy.

Niech Twoje narodzenie będzie najlepszą okazją by wszyscy odpowiedzialni za los naszej Ojczyzny, Europy i świata postanowili zawiesić waśnie i spory nie tylko na tę świętą noc , ale by w tym pokoju trwali od dzisiaj każdego dnia.

Siostry i Bracia

Niech więc budowanie Chrystusowego pokoju i jedności stanie się nadrzędnym przesłaniem płynącym od nowonarodzonego dziecięcia Jezus. Troszczmy się o nasze rodziny, troszczmy się o spotykanego człowieka. Troszczmy się o pokój Boży w naszych sercach, naszych rodzinach , Ojczyźnie i świecie.

Na przezywanie pięknych chwil przy Dziecięciu Jezus wypraszam dla Was Bożego błogosławieństwa i opieki Maryi , Matki wszystkich naszych Matek.

 

                                                                                                 Biskup Adam Rosiek

                                                                                              Pierwszy Biskup Kościoła

 

W Boże Narodzenie , A.D. 2018  

 

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.