Homilia na niedzielę Palmową 25 marca 2018 r.

 Drodzy  Bracia i Siostry

     Dzień dziś szczególny, kiedy w sposób uroczysty  kończy się czterdziestodniowy Wielki Post.

Czas przygotowanie serc i dusz do Świąt Wielkiej Nocy

Pierwsze zdziwienie; lekcje czytań mszalnych mimo entuzjastycznego Hosanna wprowadzają nas w tajemnice misterium Męki Pańskiej.

Słyszymy Hosanna, machamy palmami, radujemy się wjazdem Jezusa do Jerozolimy.

Co za radość musiała pojawiać się na twarzy uczniów Jezusa, taka niespodzianka, takie przyjęcie a przecież straszył, że przyniesie śmierć, że czeka  ich dzień próby. Nic takiego się nie dzieje, za to taki aplauz i piękne gesty ludu.

Czytania mszalne nie pozostawiają wątpliwości, dlaczego Jezus wjeżdża do Jerozolimy.

Dzieje się to wszystko dlatego, że przyjdzie naprawdę mu królować , naprawdę pokazać, że jest nieśmiertelny, że zwycięża wszystko – nawet śmierć.

Ale dziś nawet Pasja odsłania prawdę o człowieku. Tłum ścielę szaty i potrząsa palmami. Ten sam tłum za kilka dni wykrzykuje : na krzyć z Nim.. Wystarczyło kilka haseł, kilku krzykaczy, jak dziś: artykuł, wypowiedź medialna, upartego i „zaślepionego ważnego”  człowieka, by bez sprawdzenia, bez refleksji, na zasadzie chwili  szybko zmieniło się serce ludzi.

Dziś też jak  w Pasji, a warto się w nią wsłuchać tłum krzyczy, że Jezus przeszkadza, że wadzi, że nie dzisiejszy, że nie tak mówi, dziś sprzeciw wobec Jezusa podnieść też i jednoczy różne dziwne grupy społeczne.

Szkoda, że dziś niejeden naród odrzuca Tego, który tyle  dla człowieka uczynił. Wstydzi się i wypiera korzeni chrześcijaństwa, wartości, moralności. Ale to tłum tak czyni – pytanie, kim ja jestem w tym tłumie? Czy jestem sobą, uczniem Jezusa wpatrzonym w Mistrza na krzyżu? Kim jestem na tej drodze krzyżowej Jezusa Chrystusa?

Chrystusowi chodzi zawsze o konkretnego człowieka, zaprasza Ciebie …….. a zatem nie bądź katolicką chorągiewką na wietrze! Nie giń w nijakim  tłumie!  Nie bądź marionetką w rękach innych. Po której jesteś dziś stronie?

ks. Roman

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.