Popielec – inauguracja okresu Wielkiego Postu

Tegoroczny Popielec nakłada się ze świętem zaimportowanym z USA. 14 lutego w środę popielcową przypadają Walentynki. No i mamy problem. Z czego rezygnować , z Popielca czy walentynek? A może połączyć jedno z drugim ? Przecież walentynki , święto zakochanych nie musi od razu wykluczyć dnia ścisłego postu. Można swojej ukochanej czy ukochanemu wyznać miłość , dać piękną różę etc. Kolację , pizzę czy kawę z ciastkiem, wyjątkowo można zostawić na czwartek. Warto przemyśleć takie rozwiązanie ofiarując swoją miłość , tę ludzką do swej ukochanej, ukochanego Panu Jezusowi.

Pamiętajmy też , że w Środę Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post, katolików obowiązuje post ścisły. Polega on na ograniczeniu spożywania posiłków do nie więcej niż trzech w ciągu dnia, w tym raz do syta. Obowiązek ten dotyczy osób między 18 a 60 rokiem życia. Jednocześnie, podobnie jak w piątki, należy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – ten przepis obowiązuje każdego katolika od 14 roku życia.

W okresie 40 dni Wielkiego Postu Kościół zachęca też do podjęcia dobrowolnych wyrzeczeń, takich jak post i jałmużna.

W liturgii tego okresu pojawia się kolor fioletowy, znika „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”. W ten sposób Kościół przygotowuje się do największego święta, jakim jest Wielkanoc.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.