Niechciany krzyż…

Po co nam chrzest ? Po co nam chrześcijaństwo? Po co religia w życiu publicznym ? Po co duchowni w strojach kapłańskich i zakonnych ?  To zaledwie kilka pytań, które niemal każdego dnia słyszymy w Europie czy to w mediach czy też w rozmowach tzw zwykłych ludzi. Bynajmniej nie są one efektem użycia rozumu, filozofii czy zdobycia niezwykłej wiedzy, która predestynuje ich do snucia takich wątpliwości. Postępujący proces laicyzacji , jest jednym z elementów toczącej się walki dobra ze złem. Na przestrzeni wieków przybierała ona różne postacie. Wojny, prześladowania, rewolucje  etc.etc. Dzisiaj , jak i niezmiennie od dwóch tysięcy lat, zły walczy ze znakiem naszego uwolnienia z okowów grzechu pierworodnego – znakiem krzyża, znakiem naszego zbawienia. To tu , to tam słyszymy o aktach szatańskich zachowań wobec krzyża. Ścięte krzyże przy świątyniach, obrzucone kamieniami na ścianach kaplic, zniszczone i połamane,  ściągane ze ścian parlamentów , sal wykładowych, lekcyjnych i biurowych w kolejnych miejscach na świecie. Wymazywane nawet z fotografii ukazujących piękne regiony turystyczne w świecie by nie raziły . Walka z krzyżem przybrała również wymiar formalny . W wielu krajach zakazano ukazywania go w miejscu publicznym.

I ten ostatni akt dokonuje  się we Francji , gdzie po kontrowersyjnej decyzji Rady Stanu nakazującej usunięcie krzyża, który znajduje się na łuku nad pomnikiem papieża Jana Pawła II w małym bretońskim miasteczku Ploërmel – rozpętała się prawdziwa burza. Burza w wielkiej obronie znaku naszego zbawienia, znaku identyfikującego nas europejczyków – chrześcijan . Pomoc przychodzi z rożnych miejsc. Do niezwykłej akcji obrony krzyża włączyła się również pani Beata Szydło Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej  , która zaproponowała przeniesienie pomnika świętego Jana Pawła II wraz z krzyżem w godne miejsce w naszej Ojczyźnie. Piękny akt i deklaracja obrony znaku naszej wiary ale również świętego, który stał się symbolem dla całego świata i Europy.

W obronę krzyża włączyli się również Internauci z Francji ale również z całego świata.  To właśnie internauci spontanicznie zorganizowali akcję #MontreTaCroix (fr. pokaż swój krzyż). Tylko w  ciągu ostatnich  24 godzin ( od soboty 28 października)internet został zalany zdjęciami francuskich krzyży.

„Chcą zdjąć jeden krzyż? Nie lękajcie się! Jest jeszcze pełno innych”, „Bo to są moje korzenie”, „Nie jestem wierzący, ale kupię sobie krzyż i będę go nosił!”, „Niekoniecznie trzeba być wierzącym, aby uznać nasze dziedzictwo chrześcijańskie”, „Czy odważą się zniszczyć także krzyże upamiętniające naszych żołnierzy, którzy oddali życie za Francję?”, „Czy zaplanowaliście także zmienić nazwy miast, wiosek, wiosek i miejsc nazwanych Sainte-Croix?” – to tylko niektóre z haseł zamieszczanych przez internautów.

Fotografie krzyży, w akcie protestu przeciw zamiarom zlikwidowania krzyża przy pomniku świętego Jana Pawła II, udostępniają nie tylko anonimowi internauci, ale także politycy. Na jednej z francuskich stron czytamy :  Ta niesprawiedliwa decyzja przyczynia się do zniszczenia naszej cywilizacji judeo-chrześcijańskiej. Używamy prawa o laickości, aby zadeptać naszą historię i nasze wartości, w tym niszcząc dzieła sztuki. Ta laicka sądowa profanacja jest tym bardziej absurdalna, że chodzi o papieża, głowę Kościoła katolickiego!

W sieci znajdziemy również  petycję online, sprzeciwiającą się usunięciu krzyża z pomnika  świętego Jana Pawła II. Jana Pawła II. Do niedzieli –  wieczór, kiedy piszę ten tekst,  swój podpis złożyło już ponad  23  tysięcy internautów, głównie z Francji.

” Siły szatańskie nigdy go nie zwyciężą “

. Nie zwyciężą Chrystusa, nie zniszczą znaku naszej wiary, nie zniszczą Kościoła, choć dokładają wszelkich starań by osłabić i niszczyć Ciało Mistyczne Chrystusa – jakim jest Kościół Chrystusowy.

Co mogę zrobić ja, “szary człowiek” – wyznający wiarę chrześcijańską , katolik ? W jaki sposób mogę wesprzeć akcję obrony tego jakże symbolicznego miejsca i znaku naszej wiary?

Modlitwa, modlitwa i jeszcze raz modlitwa.

Połączmy nasze intencje wieczorem 31 października 2017 r. zbierając się na wspólnym nabożeństwie różańcowym w obronie znaku krzyża. Nabożeństwo będzie transmitowane na żywo z kaplicy Najświętszego Sakramentu . Podczas tego nabożeństwa zapalcie lampion w oknie swoich domów i zademonstrujmy naszą jedność w obronie wiary. 

Podpisujmy się pod petycją zamieszczoną w internecie, tworząc łańcuch miłości  – ludzi przepełnionych miłością Bożą ale potrafiących jednoczyć się w obronie najwyższych wartości . Naszej Pani  Premier dziękujemy za ten niezwykły dar serca wyrażony w intencji obrony krzyża i najcenniejszych wartości chrześcijańskich i katolickich.

Biskup Adam Rosiek

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.