Wypominki – modlitwa za naszych zmarłych

Polska mistyczka Wanda Malczewska, kandydatka na ołtarze – w czasie jednej ze swoich wizji doświadczyła kontaktów z duszami czyśćcowymi.

To niezwykłe duchowe spotkanie relacjonuje w następujący sposób : „Dziś w nocy, gdy się przebudziłam usłyszałam głos płaczliwy: – Zmiłujcie się nad nami przynajmniej wy, krewni i przyjaciele nasi, gdyż bardzo cierpimy w więzieniu czyśćcowym. Wy żyjący nie macie pojęcia, jakie tu męki ponosimy. (…) My sami nic zrobić nie możemy, ale wy możecie za nas zrobić dużo…”.

Każdy z nas żywych może coś uczynić dla tych, których Pan Bóg odwołał już do wieczności. W czasach, kiedy coraz mocniej laicyzuje się sfera naszego życia, chcąc odpowiedzieć sobie na tak postawiony problem pytamy : ale co?

Zwykle pod koniec października widzimy w naszej przestrzeni wzroku czy w świątyniach, kaplicach czy nawet na FB krótkie komunikaty : „w zakrystii i kancelarii parafialnej przyjmujemy imiona i nazwiska naszych drogich zmarłych do wypominków jednorazowych, półrocznych lub rocznych”.

Czym są wypominki

            Po co je mamy zamawiać? Jaki jest cel ich wygłaszania?

Spróbujmy na te i podobne pytania w zwięzły sposób odpowiedzieć.

Otóż, wypominki są modlitwą za zmarłych z naszych rodzin: rodziców, krewnych, przyjaciół współmałżonków, dzieci. Modlitwa ta odmawiana jest codziennie przez oktawę uroczystości Wszystkich Świętych lub też raz w tygodniu przez okres całego roku. Wypominki to wymienianie imion i nazwisk zmarłych połączone z modlitwą, czy to różańcową, czy inną żałobną.

Skąd wzięła się taka forma modlitewna?

Sięgnijmy tutaj daleko bo aż do Starego Testamentu, gdzie w Drugiej Księdze Machabejskiej przeczytamy, iż książę izraelski Juda za poległych swoich żołnierzy złożył ofiarę przebłagalną w świątyni, aby zostali uwolnieni od grzechu. Jak powie dalej Słowo Boże: bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu (2 Mch 12, 43-46). Tyle Biblia. W tradycji Kościoła, ostatnim uczynkiem co do duszy jest modlitwa za żywych i umarłych, a polskie powiedzenie dopełni tego i powie:

obowiązkiem żywych jest modlitwa za zmarłych.

Skąd wzięła się ta modlitwa? Odpowiedź oparta jest na Piśmie Świętym i na wielowiekowej  Tradycji Kościoła, który modli się za tych, którzy zakończyli już doczesne pielgrzymowanie. Ich dusze, które są w ręku Boga, mogą potrzebować naszego wsparcia modlitewnego, by pomóc im w ich zbawieniu. To jest także swoista współpraca dwu Kościołów – Kościoła pielgrzymującego – nas, którzy idziemy przez ziemię – z Kościołem triumfującym – tymi, którzy przeszli już do wieczności.

Po co zamawiać wypominki?

W naszej ojczyźnie, co niezaprzeczalnie widzi każdy, jest wielki szacunek i cześć dla przodków, dla zmarłych. Miłością i szacunkiem otaczamy ich groby: wystawiamy piękne, monumentalne pomniki z kamienia, który jest trwały i mocny jak nasza miłość i pamięć o zmarłych. Stawiamy kwiaty jako wyraz naszej miłości, zapalamy znicze jako symbol naszej pamięci. I to jest to wszystko, co czynimy dla uczczenia naszych zmarłych w sposób materialny.
Ale… obok tego jest także to, co jest wyrazem naszej miłości dla tego, co duchowe! Tym jest Msza Św. – bezkrwawa Ofiara Pana Jezusa składana na ołtarzu za zmarłych w dzień ich urodzin, imienin, rocznicę śmierci, modlitwa wypominkowa zanoszona za zmarłych oraz codzienna nasza modlitwa za zmarłych: pacierz, Różaniec czy Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Po co jednak  wypominki?

Bo to nasz duchowy obowiązek, to wyraz naszej miłości do tych, których kochamy. To także swoista spłata długu wobec tych, którzy uczyli nas modlitwy oraz miłości do Pana Boga, Kościoła Świętego.

Módlmy się za naszych zmarłych, niech obok zewnętrznych wyrazów naszej miłości i pamięci obecny będzie także aspekt duchowy – modlitwa, która nie jest widoczna dla oczu ciała, ale pomocna potrzebującej duszy. Wypominki, modlitwa wypominkowa nie została “wymyślona ” przez duchowieństwo dla ich własnego dobra ale jest wielowiekową piękną tradycją Kościoła, mającą głębokie zakorzenienie w Piśmie Świętym. Zatem wypominki to nie ” ściema – jak mówi młodzież ” – lecz piękny dar jaki powinniśmy składać naszym bliskim zmarłym.

Napiszcie imiona swoich bliskich i wyślijcie je poprzez formularz . 02 listopada ich imiona zostaną włączone do modlitwy Kościoła . Msza święta będzie transmitowana na żywo.

Jeżeli możesz i chcesz złóż ofiarę – kliknij


  Wysyłając powyższy formularz, wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Portal KKN-POLAND.COM.PL moich danych osobowych zgodnie z zapisami ustawy o RODO , wyłącznie do celów związanych z odprawieniem Mszy świętych i realizacją zapytania .

  Facebooktwitteryoutubeinstagram
  Facebooktwitter

  Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.


  *


  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.