Ważne memento – przeczytaj

W centrum uwagi życia Kościoła

Liturgia Mszy Świętej Krzyżma – Wielki czwartek 2024

W Wielki Czwartek przed południem odprawiana jest Msza Krzyżma. Tę Eucharystię sprawuje się w katedrze w godziny przedpołudniowe. Po homilii następuje odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.W czasie tej liturgii biskup błogosławi olej chorych, olej katechumenów i konsekruje krzyżmo. Te oleje używane są podczas sprawowania [czytaj więcej...]
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pokazał statystyki uczestnictwa wiernych we mszach świętych w 2013 roku. Nie są optymistyczne. Po raz pierwszy od 1980 r. na niedzielne msze chodziło mniej niż 40 proc. wiernych. Od 2003 r. polski Kościół stracił blisko dwa miliony wiernych.
Kościół, prowadząc statystyki, posługuje się dwoma współczynnikami – dominicantes i communicantes. Ten pierwszy oznacza procent wiernych chodzących na niedzielną mszę (w odniesieniu do osób do tego zobowiązanych – liczby te ustala proboszcz na podstawie danych, którymi dysponuje), ten drugi – odsetek wiernych przystępujących do komunii.
Badanie przeprowadzono 20 października 2013 r. ISKK rozesłał ankiety do ponad 10 tysięcy parafii. Proboszczowie mieli za zadanie policzyć wiernych, a także ustalić, ilu mieszkańców ma ich parafia. Wygląda to zazwyczaj tak, że wiernych i osoby przystępujące do komunii liczą ministranci.

Liczba dominicantes w 2013 roku to 39,1 proc.

Dwa miliony mniej wiernych. Jest ich teraz 10 milionów

Po raz pierwszy od dawna, ten wskaźnik spadł poniżej 40 proc. – Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, od 2003 roku do kościoła przychodzi dwa miliony mniej Polaków, czyli ponad 10 milionów.

Są jednak regiony, gdzie wskaźnik dominicantes jest bardzo wysoki: powyżej 50 proc. wiernych przychodzi do kościołów w diecezjach: tarnowskiej, rzeszowskiej, przemyskiej i krakowskiej. Rekordzistką jest diecezja tarnowska – tam na msze chodzi 69 proc. wiernych. – Ale i tak w tych diecezjach współczynnik spada.

Najniższe wskaźniki mają diecezje szczecińsko-kamieńska (24,3 proc), koszalińsko-kołobrzeska (25 proc.), łódzka (26,5 proc) i sosnowiecka (27,5 proc.).

Parafianie odpływają na dwa bieguny

Polacy coraz chętniej wybierają msze popołudniowe, choć nadal zdecydowana większość przychodzi do kościoła przed godziną 14.

– Zauważalna jest także polaryzacja wiernych. Z roku na rok zmniejsza się grupa osób określających się jako wierzące – mówił, opierając się na niedawnym badaniu, przeprowadzonym przez ISKK wspólnie z GUS. – Osoby z tej grupy odpływają na dwa bieguny. Albo stają się bardziej aktywne, albo zupełnie niewierzące.

Wolą spędzać czas z rodziną

Wierni skarżą się, że o brakuje im informacji o znaczeniu niedzielnej eucharystii. Twierdzą, że ta tematyka nie jest poruszana w gazetkach parafialnych ani na stronach internetowych parafii. Za mało też w parafiach jest katechez. Są wygłaszane tylko w co piątej parafii.  Polacy, zamiast mszy, wybierają spotkania z rodziną, czytanie prasy i książek, oglądanie telewizji, spacery, kino, teatr . Problem polega na tym, że polskie parafie nie stwarzają możliwości wspólnego przeżywania czasu wolnego w niedzielę w domu parafialnym.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.