Wywiad biskupa Adama Rośka

 

Wywiad z bp Adamem Rośkiem,
Seniorem Katolickiego Kościoła Narodowego

 

Biskup udzielił wywiadu  redakcji Bicz Montailou . Jest to blog zajmujący się sprawami wyznaniowymi publikujący swoje artykuły na stronie www. biczmontailou.pl

Biskup Adam Rosiek : Witam serdecznie Pana. Postanowiłem udzielić panu ekskluzywnego wywiadu w którym odpowiem na kilka pytań, które jak widzę bardzo nurtują różne środowiska w Polsce. Domyślam się które najbardziej. Z szacunku  również dla tych środowisk postanowiłem udzielić tego krótkiego wywiadu.

BM : Księże Biskupie . Na stronie Kościoła pojawiło się na przestrzeni ostatnich miesięcy kilka informacji, które wskazywałyby na zbliżenie KKN z Kościołem Rzymsko Katolickim . Chciałbym prosić o odniesienie się do tego zanim zadam szczegółowe pytania.

Biskup Adam Rosiek:  KKN nie jest czymś nowym w sensie doktrynalnym. KKN , jak czujemy i rozumiemy jest inicjatywną Ducha Świętego który pragnie stworzyć dla określonej grupy kapłanów i wiernych możliwość powrotu na drogę prowadzącą do Królestwa Niebieskiego.  To co czynimy, czynimy z najwyższą powagą ale i pobożnością . Perspektywą która ukierunkowuje nasze kościelne działania nie jest perspektywa  dnia dzisiejszego, jutrzejszego czy jakiegoś konkretnego zadania ale perspektywa wieczności. Czyniąc każdego dnia maleńki kroczek w kierunku rozwoju KKN zawsze mamy w perspektywie zapytanie : a jak to Ty oceniasz Panie?  Nie ma więc mowy o jakichś działaniach,  które będą odbiegały od głównego nurtu jakim jest Ewangelia. Zatem te, pokazane jako notki prasowe, działania , rozmowy z Kościołem Rzymsko Katolickim i innymi nie powinny nikogo dziwić. Czyż nasz Pan Jezus Chrystus w swej pięknej modlitwie arcykapłańskiej nie pozostawił nam jasnego kierunku i testamentu . Każdy nasz dzień ma nas przybliżać do jedności z Bogiem ale również tej jedności braterskiej wewnątrz Kościoła Powszechnego, które częścią jesteśmy.

BM : Drążąc temat rozmów. Proszę by Ksiądz Biskup powiedział nam czy osoba księdza Biskupa jest znana Komisji Episkopatu Polski oraz czy prowadzona jest jakaś rozmowa na temat powrotu KKN do Kościoła Matki – jak ksiądz Biskup często nazywa Kościół Rzymsko Katolicki .

Biskup Adam Rosiek : Chcąc odpowiedzieć na to pytanie muszę poinformować a właściwie tylko potwierdzić , że zostały nawiązane relacje z Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski księdzem Arcybiskupem Stanisławem Gądeckim z którym się spotkaliśmy w miesiącu lipcu 2016 roku. Ksiądz arcybiskup otrzymał ode mnie stosowne dokumenty i prośbę by zapoznać z nimi KEP. W takim znaczeniu i pojęciu jesteśmy jako KKN i ja jako biskup KKN znany KEP. Przepraszam za nieco zwięzły i dyplomatyczny tryb ale byłbym dalece nieodpowiedzialny gdybym bez uzgodnienia odkrywał szczegóły naszych relacji , etapów rozmów etc.

BM :  Na stronie Kościoła pojawiła się informacja dotycząca obecności księdza Biskupa na Światowych Dniach Młodzieży. Jako kto był ksiądz Biskup w Brzegach na mszy świętej ?

Biskup Adam Rosiek : Tak potwierdzam swoją obecność w Brzegach na Mszy świętej „rozesłania”. Potwierdzam wszystko co znalazło się w relacji w tego wielkiego duchowego wydarzenia. Byłem tam oczywiście jako biskup KKN  bo jako Biskup KKN zostałem zaproszony .

BM:  Czy prawdą jest że w ramach tego zaproszenia uzyskał ksiądz Biskup zgodę na koncelebrowanie Eucharystii podczas tej uroczystości z Papieżem?

Biskup Adam Rosiek:  A kto Panu przekazał takie informacje , bo z pewnością nie pochodzą one ze źródeł Kościelnych?  Najlepszym dowodem co robiłem i jak uczestniczyłem w Mszy świętej w Brzegach są zdjęcia których część została opublikowana na naszej stronie Kościoła. Czy widzi mnie tam Pan ornacie ? Jestem w komży i stule , w stroju biskupim i tak uczestniczyłem będąc w prezbiterium papieskim w uroczystej mszy świętej. Byłem gościem i zachowywałem się zgodnie z protokołem gościa. Nie wiem skąd to pytanie skoro materiał wizualny sam wskazuje i odpowiada , że nie było mowy o mojej koncelebrze w Eucharystii w Brzegach.

BM: Na stronie Kościoła odnalazłem również informację o spotkaniu do jakiego miało dojść w Watykanie pomiędzy księdzem Biskupem a Prefektem Kongregacji Nauki Wiary . Proszę o komentarz.

Biskup Adam Rosiek: Znowu zachowam pełną dyskrecję dyplomatyczną , która nie pozwala mi na więcej poza tym co się ukazało na stronie. Wiem ,że jako młoda wspólnota wywołujemy również wiele emocji swymi działaniami, ich dynamiką , kierunkami rozwoju etc. Nie oznacza to jednak ,że każdy nasz krok będzie zapowiadany i szczegółowo omawiany in foro publico. Bynajmniej nie chodzi o to ,że chcemy cokolwiek ukrywać ale raczej chodzi o zachowanie pełnej powagi prowadzonych rozmów i działań. To oznacza, że zgodnie z podjętymi uzgodnieniami ani z naszej strony ani strony drugiej , bez określenia kim jest ta druga strona, nie zostaną „zdradzone” na tym etapie żadne szczegóły ze spotkań. Zatem mogę z pełną odpowiedzialnością potwierdzić : Tak, byłem i spotkałem się z Jego Eminencją księdzem Kardynałem Prefektem. I na tym stwierdzeniu na dzisiaj kończy się moja odpowiedź na to pytanie.

BM: Czy Konferencja Episkopatu Polski posiada informacje na temat tego spotkania księdza Biskupa z Prefektem Kongregacji ?

Biskup Adam Rosiek :  Oczywiście o moim spotkaniu poinformowałem osobiście Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Pozwoli Pan jednak, że o  efektach i szczegółach poinformujemy wspólnie jak nadejdzie na to czas. Pytania o szczegóły w tej chwili czy to mnie czy stronę drugą są zdecydowanie zbyt wczesne . Przy tej okazji pragnę się odnieść do moich innych spotkań z różnymi księżmi Biskupami – hierarchami Kościoła czy Kościołów. O niektórych zaledwie informowaliśmy za pośrednictwem naszej strony. O większości jednak nie,  zachowując system protokołu dyplomatycznego Kościołów. Spotkanie między biskupami różnych wyznań rzadko miewają charakter prywatny , no chyba że jadę do moich przyjaciół , których w Rzymsko Katolickim Kościele mam wielu również w szeregach biskupich.

BM: Jaki jest status księdza Biskupa i jak ksiądz Biskup traktowany przez Biskupów KEP, czy jak pełnoprawny Biskup ?

Biskup Adam Rosiek : Jestem Biskupem  Katolickiego Kościoła Narodowego, zatem nie mam i nie oczekuję na status w Kościele Rzymskim z którym jak Pan wie Kościół nasz nie ma pełnej jedności. Oczywiście, jestem z pełnym szacunkiem przyjmowany i traktowany jako Biskup Kościoła. Przy tej okazji pragnę podkreślić ,że w budowaniu tych relacji między Kościołem a Rzymem nikt nigdy nie ustanawiał żadnych pełnomocników czy kustoszy. Jeszcze raz podkreślam, że w gronie duchowieństwa rzymskokatolickiego mam wielu przyjaciół . To że z nimi rozmawiam czy czasami się spotykamy  nie ma żadnego związku z rozmowami które się toczą oficjalnie między Kościołami.

 

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.