Homilia na III niedzielę wielkanocną 30 kwietnia 2017 r.

http://www.wga.hu/cgi-bin/highlight.cgi?file=html/b/bloemaer/abraham/emmaus.html&find=The+Last+Supper+

Ks. Artur Sitko – Proboszcz Parafii w Szczecinie

Piąta Modlitwa Eucharystyczna wspomina scenę z dzisiejszej Ewangelii. „On podobnie jak uczniom w Emaus wyjaśnia dla nas Pisma i łamie dla nas Chleb”. To niezwykłe wydarzenie, które dla mnie osobiście jest bardzo wymownym. Uczniowie uciekający z Jerozolimy po wydarzeniach Wielkiego Piątku i po wiadomościach przyniesionych rankiem przez kobiety, spotykają na swojej drodze dziwnego Człowieka, który zdaje się w ogóle nie znać tego, co miało miejsce w ostatnich dniach w Stolicy. Jednak zadziwia ich Jego znajomość Pisma i to jak wyjaśnia im sprawy związane z Mesjaszem. Dlatego też proszą go, a wręcz zmuszają aby z nimi pozostał na noclegu.

W czasie całej drogi ich serca coraz bardziej napełniają się radością i nadzieją.

Scenę tę poetycko przedstawił współczesny poeta Zbigniew Książek, a muzycznie opracował i włączył w swoje dzieło „Tu es Petrus” Piotr Rubik:

Jak, Kleofasie, nie poznałeś,
Że obok Jezus zmartwychwstały
Na drodze do Emaus?

Jakeś nie poznał, Kleofasie,
Że się wypełnia słowo w czasie
Na drodze do Emaus?

Co też się z sercem twoim stało,
Że Pana Boga nie poznało
Na drodze do Emaus?

Z każdym z nas spotyka się Jezus na drodze naszego życia. Towarzyszy nam w naszej wędrówce. I my również, jako owi dwaj uczniowie nie rozpoznajemy Go, chociaż On jak zawsze jest taki sam.

Pędząc przez życie, często rozczarowani brakiem ingerencji Boga, zdajemy się nie zauważać Jego obecności, a jednak on Jest w tych najprostszych sprawach, w uśmiechu dziecka, w dobrym słowie drugiego człowieka, w moim dobrym geście, czasie poświęconym najbliższym.

W ciszy Kościoła Pojednania we francuskiej wiosce Taize każdego dnia można uklęknąć i wpatrując się w ikony, które są oknami na niebo, z Nim rozmawiać. Można się też udać do parku, w którym panuje cisza i słychać szum potoku. Takich miejsc jak Taize znamy wiele, czasami wystarczy nam wyłączyć telewizor, przestać śledzić kolejne wpisy na Facebook, żeby spotkać się z Nim.

Czas paschalny, czas radości, który przeżywamy teraz, ma  napawać nas radością. Przecież Jezus zmartwychwstał! Pokonał śmierć jak nam obiecał i chociaż nam też się wydaje, że te wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat są tylko historycznym opowiadaniem, to On jednak nieustannie pragnie nas gromadzić na Łamaniu Chleba.

W centrum spotkania uczniów z Jezusem jest właśnie Eucharystia. To w Niej poznają go Oni i w Niej rozpoznajemy Go my. On dzisiaj, tak samo jak wtedy Jest pośród nas i łamiąc dla nas Chleb daje nam Siebie. On przemawia do nas w swoim Słowie.

Każdego dnia potrzeba nam wsłuchiwania się w to Boże Słowo, jest to Jego list skierowany właśnie do Ciebie droga Siostro i drogi Bracie. On właśnie do Ciebie i do mnie przez autorów natchnionych napisał te Słowa.

„Bierz i czytaj” te słowa, które są hasłem przewodnim Pierwszego Międzynarodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, mają się stać dla nas inspiracją w naszym spotkaniu z Bogiem. On przecież w Biblii przemawia do nas i jak mówił dziadek Romana Brandsttetera jest to Księga, której wszystkie inne są tylko niedoścignionym naśladowaniem. Bóg pragnie nawiązać z nami prosty dialog. Wystarczy każdego dnia przeczytać chociażby jedno zdanie z Pisma Świętego i przez cały dzień je rozważać.

Niech więc nasze serca pałają Miłością, która dla nas przyjęła ludzkie ciało, która dla nas ofiarowała się na Krzyżu i zmartwychwstała, która dla nas pozwoliła się ukryć pod postacią Chleba i Wina.

Facebooktwitteryoutubeinstagram
Facebooktwitter

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.